ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΙΣ Α΄ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Απρ 202418
Ένα εξαιρετικό επιμορφωτικό σεμινάριο για την παροχή πρώτων βοηθειών παρακολουθήσαμε στο σχολείο μας από τη ΣΑΕΚ του Γενικού Νοσοκομείου Χίου από τους εκπαιδευτές και σπουδαστές του 4ου εξαμήνου της ειδικότητας Διασώστης – Πλήρωμα Ασθενοφόρου. Η θεματολογία εστίασε στα παρακάτω:
Αιμορραγίες
Τραύματα
Ρινορραγία
Εγκαύματα
Πνιγμονή
Χειρισμός Heimlich
Επιληπτική κρίση
Αλλεργίες
ΚΑΡΠΑ
Εξωτερική απινίδωση
Θέση ανάνηψης

Τόσο το θεωρητικό μέρος με την ενδιαφέρουσα παρουσίαση του κ. Κουτσουράκη όσο και οι διαδραστικές ασκήσεις εφαρμογής της θεματολογίας συνετέλεσαν στον εμπλουτισμό των γνώσεων και την επίλυση αποριών.

Δεν έχουμε λόγια να ευχαριστήσουμε τους συντελεστές: τον κ Κουτσουράκη Δημήτριο, την κ. Παντελάκη Ελένη, Διευθύντρια ΣΑΕΚ, τους διασώστες και τους σπουδαστές που συμμετείχαν. Και ασφαλώς, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στην επιμορφωτική εμπειρία!!
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΙΣ Α΄ ΒΟΗΘΕΙΕΣ