“ΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ”

Φεβ 202422
Η επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο της Καλλιμασιάς είναι ένα ταξίδι στον χρόνο μέσα από τη γνωριμία με την πλούσια συλλογή παλαιών αντικειμένων.
Πρόκειται για ένα θησαυρό που αναδεικνύει την πλούσια παράδοση και ιστορία της περιοχής. Φιλοξενεί μια συλλογή εργαλείων, ενδυμάτων και άλλων αντικειμένων που αντιπροσωπεύουν τον τρόπο ζωής , τα επαγγέλματα και τα έθιμα της περιοχής.
Μέσα από την επίσκεψη σε αυτό το μουσείο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν την παράδοση και να κατανοήσουν καλύτερα την ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου μας. Είναι ένας χώρος που εμπνέει την ανακάλυψη και την εκτίμηση της τοπικής κληρονομιάς και παράδοσης. Προστιθέμενη αξία:  Η ξενάγηση έγινε από τον ιδρυτή του Μουσείου κ. Γιάννη Κολλιάρο και μαθητές του γυμνασίου Καλλιμασιάς.  Τους ευχαριστούμε πολύ !
από κάτω από: ΣΤ ΤΑΞΗ, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ”