“ΜΝΗΜΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ”

Φεβ 202421

Τις ιστορίες 13 αντικειμένων που έφεραν μαζί τους πρόσφυγες του 1922, πριν ή και μετά από την Μικρασιατική Καταστροφή και παρουσιάζονταν στην έκθεση του Μουσείου Μαστίχας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές της Ε΄ τάξης. Οι προφορικές μαρτυρίες που συνόδευαν τα αντικείμενα, ζωντάνεψαν τα προσωπικά βιώματα και οι μνήμες των ανθρώπων που έζησαν άμεσα ή έμμεσα την καταστροφή και τον ξεριζωμό. Παράλληλα, οι μαθητές περιηγήθηκαν στην έκθεση, ανακάλυψαν τη σημασία της μνήμης, συζήτησαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να διατηρηθεί ζωντανή και γνώρισαν τη μικροϊστορία, τους αφανείς πρωταγωνιστές των μεγάλων γεγονότων. Εξαιρετική δράση βασισμένη στη βιωματική προσέγγιση!

από κάτω από: Ε΄Τάξη, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΜΝΗΜΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ”