Εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία

Εγγραφές Μαθητών στην Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ για το σχολικό έτος 2024-2025,

1

Οι Εγγραφές των Μαθητών στην Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ για το σχολικό έτος 2024-2025, γίνονται από  1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 φοιτούν στην Α’ Δημοτικού μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Η εγγραφή θα γίνεται έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με τη  Διευθύντρια του Σχολείου στον αριθμό 210 6812120.

Για την εγγραφή απαιτούνται:

• Συμπλήρωση Αίτησης στο Σχολείο
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας το οποίο αναζητείται από τη Σχολική Μονάδα.
  • Βιβλιάριο Υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, που αποδεικνύει ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια σύμφωνα με το Ε.Π.Ε.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή
  • Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

Για την Εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα απαιτείτε μόνο απλή Αίτηση στο Σχολείο.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να στη σχετική  Εγκύκλιο:

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

Σας κοινοποιούμε το Δελτίο Τύπου του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ σχετικά με την  Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια) και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025.

Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΝ ΟΨΕΙ ΕΚΛΟΓΩΝ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 και την Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023 λόγω των περιφερειακών και δημοτικών εκλογών. Παράλληλα, στις περιφέρειες και τους δήμους όπου θα διεξαχθεί επαναληπτική ψηφοφορία την Κυριακή 15 Οκτωβρίου, τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου.

Από τη Διεύθυνση

Αλληλεγγύη στους πλημμυροπαθείς – Δράση συλλογής ειδών πρώτης ανάγκης

Όσοι γονείς επιθυμείτε, μπορείτε να συμμετέχετε στην  δράση που διοργανώνει ο Δήμος Χαλανδρίου για τους πλημμυροπαθείς, φέρνοντας είδη από τον παρακάτω κατάλογο στην πρωινή προσελεύση:

Κατάλογος απαραίτητων ειδών

Παρακαλούνται θερμά οι πολίτες να συνεισφέρουν με τα είδη που αναγράφονται στην παρακάτω λίστα, προκειμένου η βοήθεια αν είναι πιο αποτελεσματική:

• Τρόφιμα μακράς διαρκείας (γάλα μακράς διάρκειας, γάλα σκόνη για παιδιά, γάλα σε σκόνη, ρύζι, φακές, ρεβίθια, πλιγούρι, μπισκότα, σοκολάτες υγείας – Όλα τα είδη διατροφής πρέπει να έχουν χρόνο λήξης τουλάχιστον 9 μηνών).
  • Νερά
  • Απορρυπαντικά
  • Υπνόσακους (σε καλή κατάσταση)
  • Κλινοσκεπάσματα

Συλλέγονται επίσης τροφές για τα ζώα συντροφιάς.

Από την Διεύθυνση

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

Αγαπητοί γονείς μαθητών του Ολοήμερου Προγράμματος, σας καλωσορίζουμε στη νέα σχολική χρονιά 2023-2024 και σας ενημερώνουμε για τον τρόπο λειτουργίας της διατροφικής αγωγής (τραπεζαρία).

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν καθημερινά μαζί τους το σακίδιο με τα χρηστικά του φαγητού τους, δηλαδή το τάπερ με το φαγητό τους που να μπορεί να ζεσταίνεται και σε φούρνο μικροκυμάτων και σε συμβατό φούρνο.

Οι μαθητές στην πρωινή τους προσέλευση θα τοποθετούν το φαγητό τους στο ψυγείο.

Προσοχή!

1. Στο σακίδιο θα φροντίζετε να είναι καθαρογραμμένο το όνομα του παιδιού, η τάξη και το τμήμα του.
  2. Το όνομα κάθε παιδιού καθώς και η τάξη θα φροντίζετε να είναι γραμμένα και στο τάπερ του.
  3. Μέσα στο σακίδιο να βρίσκονται όσα χρειάζεται το παιδί για το φαγητό του, δηλαδή κουτάλι. πηρούνι, ατομική πετσέτα, χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, μπουκάλι νερό και αντισηπτικό.

Η υπεύθυνη Ολοήμερου Προγράμματος

Φαίη Αντωνάτου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2023-2024

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες

To πρώτο κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά 2023-2024 θα χτυπήσει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 08:30 ΄ όπου θα τελεστεί ο καθιερωμένος Αγιασμός.

Οι μαθητές της Β’, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης θα προσέλθουν στον προαύλιο χώρο του Σχολείου μας χωρίς τη συνοδεία των γονέων τους και θα αποχωρήσουν μετά το πέρας του Αγιασμού.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης μαζί με τους γονείς τους θα έχουν μια πρώτη γνωριμία με τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων μετά τον Αγιασμό.

Από τη Διεύθυνση

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Όσοι γονείς επιθυμούν την εγγραφή των μαθητών στο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοημέρου του σχολείου,  που θα λειτουργήσει το σχολικό έτος 2023-2024, να συμπληρώσουν το συννημένο αρχείο (έχει δοθεί και εκτυπωμένο στους μαθητές/τριες) και να παραδοθεί στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τμημάτων έως την Δευτέρα 8/5/2023.

ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με την Φ.6/31859/Δ1 (20/3/2023) εγκύκλιο του ΥΠΑΙΠΘ παρατείνεται το διάστημα εγγραφών στα δημόσια νηπιαγωγεία και δημοτικά της χώρας έως και την Δευτέρα 27/3/2023.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με την Φ.6/15012/Δ1 (9/2/2023) απόφαση του Υπουργείου Παιδείας σας ενημερώνουμε πως η περίοδος εγγραφών για τους μαθητές/τριες της Α τάξης στο δημοτικό για το σχολικό έτος 2023-2024 έχει καθοριστεί το διάστημα 1/3/2023 – 20/3/2023.

Στην ιστοσελίδα μας μπορείτε να βρείτε τα έντυπα εγγραφής του παιδιού σας, τα οποία μπορείτε επίσης να παραλάβετε σε έντυπη μορφή από το σχολείο. Συμπληρωματικά θα προσκομίζετε το βιβλιάριο υγείας του παιδιού για έλεγχο των εμβολιασμών, και αποδεικτικό κατοικίας (Συμφωνητικό ενοικίασης σπιτιού, συμβόλαιο κατοικίας ή ΔΕΚΟ).

Τα γεωγραφικά όρια του σχολείου μας μπορείτε να τα δείτε στον ιστότοπο : https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1l-VysocbCS_53oqyy0WghNxegxQ&ll=38.02240197431275%2C23.805071700000013&z=16

Καθημερινά οι εγγραφές στο γραφείο της διεύθυνσης πραγματοποιούνται από τις 8.15 – 12.15.

Η διεύθυνση του 2ου Δ.Σ.Χαλανδρίου – Λίτσειο

Τηλ. Επικοινωνίας 210-6812120