27/4/1941: Αυτοκτονεί η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάληψη της Αθήνας από τους Γερμανούς.
Ήταν η πρώτη συγγραφέας που έγραψε παιδικά βιβλία στη δημοτική γλώσσα. Μερικά από αυτά είναι: Ο Μάγκας, Τρελαντώνης, Στα μυστικά του βάλτου.

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

etw_europeanqualitylabel_134544_el-page-001

Το σχολείο μας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας μας  στο έργο eTwinning “Welcome to our feasts world/ Bienvenue dans notre monde de fêtes”, που εκπονήθηκε με την τάξη Ε1, στο μάθημα των αγγλικών κατά τη διάρκεια του περυσινού  σχολικού έτους(2017-2018). Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Η εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας,

Βασιλική Πελεκούδα.

Aπονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο etwinning

Aπονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο etwinning“Welcome to our feasts world/ Bienvenue dans notre monde de fêtes/Καλωσήρθατε στον κόσμο των γιορτών μας” που εκπονήθηκε στο μάθημα των αγγλικών με τους μαθητές του  Ε1 τμήματος, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού αγγλικής γλώσσας, Βασιλικής Πελεκούδα,  κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-2018.

Συγχαρητήρια στους μαθητές  για τη δημιουργική τους δουλειά!

Αγγλικά: Πρόγραμμα E-twinning

Εργασίες 2017-2018: Η Ε’ Τάξη φτιάχνει σταυρόλεξα

Τα παιδιά της Ε’ τάξης έφτιαξαν σταυρόλεξα με τη βοήθεια του λογισμικού Hot Potatoes με αντικείμενο το μάθημα της Ιστορίας.

Εργασίες 2017-2018: Η ΣΤ’ Τάξη φτιάχνει ένα κόμικ για τη μόλυνση

Η ΣΤ’ τάξη είχε ως εργασία να φτιάξει ένα κόμικ.

Με αφορμή την οικολογική καταστροφή στο Σαρωνικό, επιλέξαμε για  κεντρικό θέμα τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

Χωριστήκαμε σε ομάδες των τριών παιδιών, συζητήσαμε το πρόβλημα, σκεφτήκαμε τις ιστορίες που θα φτιάξουμε, σχεδιάσαμε το πλάνο του κόμικ σε χαρτί και με τη βοήθεια του Toondoo δημιουργήσαμε τα κόμικ.

Νίκος-Ευθυμία-Ερσύντα

Αργυρούλα-Μάριος-Άλεξ