Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παράταση εγγραφών στα Νηπιαγωγεία και στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-25

Αποκριάτικες ευχές

Καλές Απόκριες και καλή Σαρακοστή!

IMG 77f6981a7eaf5defa7067eef4ee08317 V

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποκριάτικες ευχές

Πρόσκληση για τη σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση για τη σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου

Εγγραφές μαθητών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2024-25

Σας ενημερώνουμε σύμφωνα με την περ. α της παρ. 4 του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α 109) , όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α 25) ότι οι αιτήσεις εγγραφών στην Α΄τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025 θα γίνονται δεκτές από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024. Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109), όπως η τελαυταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει (παρ. 1δ του άρθρου 204 του Ν. 4610/2019 (Α’ 70).

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
  1. Συμπληρωμένη την αίτηση εγγραφής (μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ). Για την ολοκλήρωση της εγγραφής στην Α’ τάξη απαιτείται στην αίτηση η έγγραφη συναίνεση και των δύο γονέων.
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.
  3. Βιβλιάρο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας, (Α.Δ.Υ.Μ.). Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το έντυπο.
  5. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης εκδίδεται με τη λήξη των μαθημάτων και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Nηπιαγωγείο.

Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των παιδιών που με βάση τη χωροταξική κατανομή (μπορείτε να τη δείτε εδώ) ανήκουν στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αργυρούπολης να προσέρχονται στο σχολείο καθημερινά  μεταξύ των ωρών 08:30 – 09:30  από  01 έως και 20 Μαρτίου 2024. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται στο γραφείο της διευθύντριας.

Είσοδος από την οδό Ανεξαρτησίας.

Εκ της Διευθύνσεως

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2024-25

Ευχές

Ευχές 2023