2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

434067203 804005228425051 6273518010010995169 n             ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού σχολικού βιβλίου, η σχολική μας βιβλιοθήκη με την κ. Χατζούλη Βασιλική και την κ. Ιασωνίδου Ελένη παρουσίασαν στους μαθητές και μαθήτριες τα χαρακτηριστικά του παιδικού παραμυθιού και παρακολουθήσαμε όλοι μαζί μία βιντεοπαρουσίαση του παραμυθιού Η Εχθρόπιτα, με σκοπό να δούμε όλα εκείνα τα οποία συζητήσαμε και να αναλογιστούμε τη σημαντικότητα της καθημερινής ύπαρξης των βιβλίων στην ζωή μικρών και μεγάλων.

Έπειτα ακολούθησε η βράβευση μαθητών, οι οποίοι είχαν τη μεγαλύτερη δανειστική δύναμη στη σχολική βιβλιοθήκη. Επισκέφτηκαν και δανείστηκαν τα περισσότερα βιβλία κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Ελπίζουμε όλοι οι μαθητές και μαθήτριες να αποκτήσουν μία καθημερινή σχέση και επαφή με τα βιβλία, ώστε να ανοίξουν νέους δρόμους γνώσεων που θα τους βοηθήσουν στην υπόλοιπη ζωή τους.

image 32  image 33