Η ομάδα iGEM στο σχολείο μας διοργάνωσε ένα εκπαιδευτικό workshop!

Η ομάδα iGEM Patras 2024 αποτελεί μια φοιτητική ερευνητική ομάδα του Τμήματος Φαρμακευτικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, με επιστημονικό υπεύθυνο τον κ. Γ.Π. Πατρινό, Καθηγητή Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας- Φαρμακογονιδιωματικής. Συμμετείχε στο διεθνή διαγωνισμό συνθετικής βιολογίας iGEM 2024, αναπτύσσοντας μια καινοτόμα θεραπεία για τον καρκίνο του μαστού, χρησιμοποιώντας τα λιποσώματα ως νανομεταφορείς RNA και αντισωμάτων. Ο iGEM, είναι ένας ανεξάρτητος μη κερδοσκοπικός οργανισμός που από το 2003 προωθεί την έρευνα και την πρόοδο της επιστήμης διοργανώνοντας ετησίως τον παγκόσμιο διαγωνισμό συνθετικής βιολογίας. Βασικός στόχος του είναι η ενθάρρυνση…Συνέχεια ανάγνωσης Η ομάδα iGEM στο σχολείο μας διοργάνωσε ένα εκπαιδευτικό workshop!