IMG 20211118 080523

EIKONA 2 TROP BLOG 1  ΤΡΟΠ BLOG 1

Το σχολείο μας, 2ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πατρών, όπως κάθε ειδικό σχολείο, εκπαιδεύει και υποστηρίζει μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που συνιστούν μια ιδιαίτερα ευάλωτη κοινωνική ομάδα.

Λειτουργεί σε μια ευρύτερη γεωγραφική περιοχή που χαρακτηρίζεται από πολύπλοκα κοινωνικά, πολιτιστικά, και οικονομικά χαρακτηριστικά, έχοντας ιδιαιτερότητες, που το διαφοροποιούν ενδεχομένως και από ένα σχολείο που βρίσκεται γεωγραφικά πολύ κοντά του. Αυτό αφορά τόσο τους τις εκπαιδευτικούς όσο και τις οικογένειες μαθητών και μαθητριών καθώς αποτελούν ένα πολυσύνθετο μωσαϊκό που απαρτίζεται από πληθυσμούς πολυποίκιλων κοινωνικών, οικονομικών, πολιτιστικών και μορφωτικών χαρακτηριστικών, καθώς και ένα ποσοστό ευπαθών και ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων.