Νέα ανακοινώσεις

Κανόνες της τάξης

Πρώτες μέρες στο σχολείο…

Στόχος του Νηπιαγωγείου είναι η αυτορύθμιση των παιδιών, η οριοθέτηση της συμπεριφοράς τους.  Τα παιδιά μαθαίνουν να περιμένουν τη σειρά τους, διαπραγματεύονται στην ομάδα αποδεκτούς και μη  αποδεκτούς τρόπους συμπεριφοράς, επιχειρούν να εκφράζουν λεκτικά και όχι με πράξεις την έντασή τους και τα συναισθήματά τους.

Η θέσπιση των κανόνων της τάξης ειναι πολύ σημαντική για την εύρυθμη λειτουργία της. Εκπαιδευτικοί και παιδιά συζητούν τους κανόνες. Είναι σημαντικό να κατανοήσουν τα παιδιά γιατί υπάρχουν κανόνες και να συμμετέχουν ενεργά στη θέσπισή τους. Τα παιδιά ζωγραφίζουν τους κανόνες, οι οποίοι καταγράφονται με μορφή «συμβολαίου».
    κανόνες τάξηςΣυμβόλαιο συμβολ

συμβόλαιο 2συμβόλαιο 1

viber image 2023 10 02 15 01 42 276 viber image 2023 10 02 15 01 44 300

ΤΟ ΣΥΜΒΌΛΑΙΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΣ
    1 Συζητήσαμε ποια θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά μας για να περνάμε όμορφα στο σχολείο μας.
    2 Ακούστηκαν ιδέες και καταγράφηκαν
    3. Δωσαμε υπόσχεση
    4.  Σχεδιάσαμε το αποτύπωμα του χεριού μας, το κόψαμε και το κολλήσαμε στο ΣΥΜΒΌΛΑΙΟ.( Η υπογραφή μας)