#συνεργασία

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας στο  πρόγραμμα etwinning “Συνεργασία στο Νηπιαγωγείο”. Μέσα από το πρόγραμμα μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή, να συμμετέχουν σε κοινές δραστηριότητες και να ενισχύσουν τις δεξιότητες  συνεργασίας. Από κοινού σχεδιάστηκαν δράσεις τόσο σε επίπεδο σχολικής τάξης, όσο και σε επίπεδο δικτύου σχολείων.

Μέσα από το παιχνίδι, το κυριότερο εργαλείο μάθησης, ασκηθήκαμε στο να ακούμε τους συνομιλητές μας, προσπαθήσαμε να βρούμε διαύλους επικοινωνίας (ακόμα και με εξωγήινους) και τέλος να συνεργαζόμαστε για έναν κοινό σκοπό ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια.

Μπορείτε να διαβάσετε κι εσείς την ιστορία που δημιουργήθηκε από τους μαθητές όλων των νηπιαγωγείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper