Προσβασιμότητα

Το 24ο Νηπιαγωγείο στεγάζεται στο κτήριο επί της οδού Αντωνίου Καστρινάκη 82, όπου βρίσκεται και η κεντρική είσοδος.
Η πρόσβαση στο Νηπιαγωγείο γίνεται με ράμπα που έχει επαρκές άνοιγμα για την εξυπηρέτηση και των ατόμων με κινητικές δυσκολίες, ενώ η  απόσταση που πρέπει να διανυθεί από την πλησιέστερη ράμπα πεζοδρομίου μέχρι την είσοδο του Νηπιαγωγείου είναι περίπου 8μ.

Όλα τα παιδιά που εγγράφονται/φοιτούν στο Νηπίαγωγείο και κατοικούν σε απόσταση μεγαλύτερη από 1.200 μέτρα, δικαιούνται δωρεάν μεταφορά προς/από το Νηπιαγωγείο από την Περιφέρεια, σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση 50025/19-09-2018.
Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί των Τμημάτων υποδέχονται και αποχαιρετούν τα νήπια/προνήπια στην είσοδο των τάξεων του Νηπιαγωγείου και οι γονείς/συνοδοί αποχωρούν χωρίς να δημιουργείται συνωστισμός ή παρεμπόδιση παιδιών – συνοδών κατά την πρόσβαση ή/και αποχώρησή τους.

Κατά τη διάρκεια του χρόνου προσέλευσης και αποχώρησης των νηπίων/προνηπίων, δεν παρευρίσκεται κανένας χωρίς άδεια, εκτός των μαθητών/μαθητριών και των εκπαιδευτικών, ενώ οι θύρες εισόδου-εξόδου στο χώρο του Νηπιαγωγείου παραμένουν κλειστές καθ’ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του.

Εξωτερικοί Συνεργάτες, Τεχνικό Προσωπικό, Γονείς και Εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων μπορούν να επισκέπτονται το Νηπιαγωγείο, ύστερα από συνεννόηση με τη Δ/νση του Νηπιαγωγείου και με την υποχρέωση τήρησης των προβλεπόμενων μέτρων για τη δημόσια υγεία, όπως αυτά ορίζονται από σχετικές εγκυκλίους, ΥΑ και ΚΥΑ.

Αποχώρηση μαθητή/μαθήτριας  νωρίτερα του διδακτικού ωραρίου γίνεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις κι εφόσον λαμβάνονται όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια του/της, ήτοι ενημέρωση και αίτημα-Υ/Δ κηδεμόνα κι εξασφάλιση συνοδείας με ευθύνη των κηδεμόνων.

Αιτήματα γονέων/κηδεμόνων για πρόωρη αποχώρηση ή καθυστερημένη προσέλευση μαθητών/τριών για λόγους ιατρικής υποστήριξης ή θεραπευτικής παρέμβασης, γίνονται δεκτά κατόπιν προσκόμισης σχετικής βεβαίωσης από δημόσιο φορέα, από την οποία προκύπτει με ακρίβεια η ανάγκη της ανωτέρω απουσίας καθώς και ο ακριβής χρόνος αυτής. Επισημαίνεται ότι τόσο ο φορέας που εκδίδει τη βεβαίωση όσο και ο φορέας υλοποίησης της θεραπευτικής παρέμβασης ή ιατρικής υποστήριξης, πρέπει να είναι δημόσιοι φορείς.