ean 2022

Εισαγωγή της Αγγλικής Γλώσσας στο Νηπιαγωγείο | ΕΑΝ

Το πρόγραμμα ΕΑΝ – Εισαγωγή της Αγγλικής Γλώσσας στο Νηπιαγωγείο εφαρμόζεται καθολικά σε όλα τα Νηπιαγωγεία, μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα.

Το καλοκαίρι του 2021, δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 3311/Β/26-7-2021 η απόφαση με την οποία εισάγεται στο πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα των Νηπιαγωγείων της χώρας η Αγγλική γλώσσα μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες, βιωματικού χαρακτήρα από το σχολικό έτος 2021-2022 και έκτοτε συνεχίζεται με πρόσθετες προτεινόμενες δραστηριότητες και εμπλουτισμένο υλικό από το ΙΕΠ.

Σκοπός της ενσωμάτωσης της Αγγλικής γλώσσας στο Νηπιαγωγείο είναι ο εμπλουτισμός του προγράμματος του Νηπιαγωγείου – μεθοδολογικά και θεματικά – σε σχέση με τη γλωσσική και ολόπλευρη ανάπτυξη των νηπίων για την ενίσχυση της πολυγλωσσικής επίγνωσης, της διαπολιτισμικής επικοινωνίας και τη διαμόρφωση της ταυτότητας του ενεργού πολίτη στη σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία.

Η οργάνωση και ο σχεδιασμός των δραστηριοτήτων βασίζονται στις ανάγκες και τα χαρακτηριστικά της ομάδας των νηπίων, ενώ πραγματοποιούνται με την ενεργό συμμετοχή της νηπιαγωγού, όπως συναποφασίζεται με την εκπαιδευτικό Αγγλικής γλώσσας.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Αγγλικής για το πρόγραμμα ΕΑΝ τοποθετήθηκε τον Οκτώβριο για το σχολικό έτος 2023 – 2024 και είναι η κ. Κλέπκου Κατερίνα.