Δράσεις Πολιτιστικές

Το σχολικό έτος 2023-2024 σύμφωνα με το Σχέδιο Δράσης του Συλλόγου Διδασκόντων έχουν προγραμματιστεί κοινές δραστηριότητες, διδακτικές επισκέψεις και εκδρομές σε πολιτιστικούς, αρχαιολογικούς, μουσειακούς χώρους στην ευρύτερη περιοχή του Ηρακλείου και για τα δυο τμήματα του σχολείου. Οι κηδεμόνες των νηπίων/προνηπίων που φοιτούν σε κάθε Τμήμα θα ενημερώνονται αναλυτικά για κάθε προγραμματισμένη πολιτιστική επίσκεψη και για κάθε πολιτιστική δράση που θα πραγματοποιείται στο χώρο του Νηπιαγωγείου.

Προηγούμενα έτη
Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 αναβλήθηκαν κατά περίπτωση σχεδιασμένες δράσεις, λόγω των περιοριστικών υγειονομικών μέτρων.
Δεν επιτράπηκε ούτε σε ενδοσχολικές, ούτε σε τυχόν εξωσχολικές εκδηλώσεις όπως πολιτιστικές, αθλητικές δράσεις, επισκέψεις, εκδρομές και σχολικές γιορτές η προσέλευση γονέων/κηδεμόνων.
Αναμένεται η άρση των περιοριστικών υγειονομικών μέτρων ώστε να γίνει δυνατή η υλοποίηση δράσεων και να βελτιωθεί η συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας σε δραστηριότητες ανάπτυξης κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων με τη συμπερίληψη όλων των μελών της μαθητικής κοινότητας του Νηπιαγωγείου μας.