Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης, στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού τους Προγράμματος «Ο κήπος μας ανθίζει» δημιούργησαν αυτές τις ημέρες, το δικό τους Βοτανόκηπο στην αυλή του σχολείου.

Στο σχολείο προϋπήρχαν ήδη δύο βοτανόκηποι, οι οποίοι είχαν παραμεληθεί λόγω της πανδημίας. Τα παιδιά συνέβαλαν τα μέγιστα στην ανακατασκευή τους, δίνοντάς τους ξανά χρώμα και ζωή. Μοιράστηκαν σε μικρές ομάδες, προετοίμασαν το χώρο και μεταφύτευσαν βότανα και αρωματικά. Συγκεκριμένα φύτευσαν δεντρολίβανο, δυόσμο, θυμάρι, καλεντούλα, λεβάντα, μέντα, ρίγανη και φασκόμηλο. Δεσμεύτηκαν με χαρά να αναλάβουν τη φροντίδα και την περιποίηση τους. Τα βότανα, μάς τα προσέφερε το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Περιστερίου, το οποίο και ευχαριστούμε! Σχετικές φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ.