ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως η Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, της σχολικής βίας και γενικότερα οποιασδήποτε μειωτικής  συμπεριφοράς από μαθητή σε μαθητή.

Ελάχιστο χρέος από εμάς, τις εκπαιδευτικούς της Προσχολικής Ηλικίας, να μεταδώσουμε στα παιδιά μας μηνύματα για αρμονική συνύπαρξη, αποδοχή και συνεργατικό πνεύμα τόσο στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος αλλά και σε όλες τις ανθρώπινες εκφάνσεις.

Απαραίτητη κρίνεται επίσης η κατάδειξη των αρνητικών συμπεριφορών αλλά και ο τρόπος αποτελεσματικής αντιμετώπισής τους από τη μικρή ακόμη ηλικία.

Τα παιδιά μας πρέπει να εντοπίζουν τις τοξικές συμπεριφορές, να τις απομονώνουν, να προσπαθούν να τις αποκρούσουν και το πιο βασικό, να μη φοβηθούν, να μη ντραπούν να μοιραστούν τη δύσκολη κατάσταση που βιώνουν και να ζητήσουν βοήθεια αν χρειαστεί.

Η μέρα μας κύλησε με παρακολούθηση ενός βίντεο με ανάλογο θέμα, ακολούθησε συζήτηση και προβληματισμός πάνω σε αυτό. Τα παιδιά πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης μιας παραβατικής συμπεριφοράς και τους δοκιμάσαμε με άμεσο τρόπο στην τάξη μας.

Ένα ποίημα που διαβάσαμε στο διαδίκτυο κέντρισε το ενδιαφέρον μας και αποφασίσαμε να το κάνουμε αφίσα.

Τα όμορφα χεράκια μας

δεν είναι για να δέρνουν,

μονάχα ΑΓΑΠΗ ολόγυρα

να δίνουν και να παίρνουν!

IMG 20240306 105741

IMG 20240306 110317