Καλωσήλθατε στο Σχολείο μας !!!

Το σχολείο μας

23ο Γυμνάσιο Αθήνας

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1983 σε ένα χώρο όπου υπήρχαν προσφυγικές κατοικίες, στις οποίες ζούσαν πρόσφυγες που έφτασαν στη χώρα μας απ’ τη Μικρά Ασία το 1922. Όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του, είχε 331 μαθητές, σήμερα, όμως, έχει γύρω στους 200, πολλοί από τους οποίους προέρχονται από άλλες χώρες όπως την Αλβανία, τη Ρουμανία, τη Βουλγαρία, την Τουρκία, το Αφγανιστάν, τη Ρωσία και την Κίνα. Οι καθηγητές που διδάσκουν σε αυτό είναι 22.

Το σχολείο μας το αγαπάμε, γιατί είναι  ένας χώρος μάθησης, δημιουργίας αλλά και ψυχαγωγίας για όλους εμάς τους μαθητές.

Επαναλληπτικές εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2022 – Ύλη

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιουνίου 2022

Ενημέρωση για εγγραφές στα Λύκεια

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Ά Γυμνασίου – Θαλάσσια ρύπανση, μας αφορά;

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων και στην ενότητα: «Φροντίζω το περιβάλλον» (Νοέμβριος- Δεκέμβριος 2021) οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου του 23ου Γ/σιου Αθήνας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Δ. Λάμπρη ασχολήθηκαν με το θέμα «Θαλάσσια ρύπανση, μας αφορά;»

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου έγιναν δραστηριότητες με στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τα οφέλη της θάλασσας, τα είδη της θαλάσσιας ρύπανσης, τις επιπτώσεις από τη θαλάσσια ρύπανση και τη μεγάλη επιβάρυνση των θαλασσών και των ωκεανών από τα απορρίμματα και ιδιαίτερα το πλαστικό. Τέλος οι μαθητές συνεργάστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν αφίσες με μήνυμα ευαισθητοποίησης κατά της ρύπανσης και υπέρ της προστασίας των θαλασσών.

Μίλα! (Δράση για το σχολικό εκφοβισμό)

Ωράριο Λειτουργίας

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Erasmus+ ASSESSMAKE21

assessmake21

Το 23ο Γυμνάσιο Αθήνας με μεγάλη χαρά συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ Assessmake21 !!

Το έργο Assessmake21 αφορά υλοποίηση καινοτόμων ψηφιακών λύσεων για την αξιολόγηση των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα σε χώρους δημιουργίας (MAKERSPACES).

Δείτε περισσότερα στην επίσημη ιστοσελίδα του έργου εδώ.

Το φυλλάδιο του έργου:

Έλεγχοι για COVID-19 από 10-01-2022