Δράσεις του Σχολείου μας

Την περίοδο αυτή στο σχολείο μας εκτός των άλλων θεμάτων μιλάμε και για την εποχή του Φθινοπώρου.  Μέσα από την γνωριμία των στοιχείων του Φθινοπώρου μιλήσαμε και για το μάζεμα της ελιάς και για τα προϊόντα που μας δίνει.  Έτσι δίνοντας έμφαση στη βιωματική και παιχνιώδη μάθηση τα παιδιά μας μαζί με την ευγενική βοήθεια και στήριξη του συλλόγου γονέων μάζεψαν τις ελιές από το δέντρο, που υπάρχει στην αυλή του σχολείου μας.

Ακολούθησαν όλες τις διαδικασίες για τις οποίες είχαμε ήδη μιλήσει και η χαρά τους ήταν απερίγραπτη !! Στο τέλος το κάθε παιδί πήρε τις δικές του ελιές, μαζί με οδηγίες για να τις επεξεργαστεί στο σπίτι του μαζί με την βοήθεια των γονιών του.

Χάρηκαν όλοι μικροί-μεγάλοι και δώσαμε όλοι ραντεβού για μια μελλοντική βιωματική δράση.