Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Hλεκτρονικής Aδελφοποίησης (Etwinning) με την Ε΄1 τάξη του 21ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης για τη σχολική χρονιά 2023-24. Οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με συνομήλικούς τους από σχολεία της Σλοβακίας, της Πολωνίας, της Τσεχίας και της Βόρειας Μακεδονίας. Ο τίτλος  του προγράμματος  ήταν ‘Τα δέντρα της ζωής μας ΙΙ’. Κεντρικός στόχος του έργου ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν τη σημασία των δέντρων στη ζωή μας και να τα αγαπήσουν περισσότερο μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες του προγράμματος.

Στην ψηφιακή πλατφόρμα που παρέχει το Etwinning για τα συνεργαζόμενα σχολεία, οι μαθητές μας ενεπλάκησαν σε μια σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τους εταίρους μας. Μερικές από αυτές ήταν:

• Συμμετοχή σε καταιγισμό ιδεών για τις απόψεις μας σχετικά με τη σωστή συμπεριφορά στο διαδίκτυο και την ψηφιακή ασφάλεια. Έγινε χρήση κοινού ψηφιακού εργαλείου με τους εταίρους μας.
  • Ανταλλαγή παρουσιάσεων για τις χώρες μας.
  • Γνωριμία με τους εταίρους μας μέσω δημιουργίας ψηφιακών βιβλίων ή απλών κειμένων στον υπολογιστή για να παρουσιάσουμε τους εαυτούς μας.
  • Διαδικτυακή συνάντηση με τους εταίρους μας όπου μιλήσαμε για τα σχολεία μας, τραγουδήσαμε μαζί και ανταλλάξαμε χριστουγεννιάτικες ευχές.
  • Δημιουργία και ανταλλαγή χριστουγεννιάτικων καρτών μέσω ταχυδρομείου.
  • Δημιουργία προσομοίωσης δάσους σε κοινό ψηφιακό καμβά.
  • Δημιουργία κοινών παρουσιάσεων για τα δάση σε διακρατικές ομάδες.
  • Δημιουργία logo για τις παραπάνω παρουσιάσεις και ψηφοφορία για τα επικρατέστερα logos κάθε ομάδας.
  • Συμμετοχή σε δραστηριότητες και διαδραστικά κουίζ την Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου.
  • Δημιουργία κοινής Εικαστικής Έκθεσης με ομαδικές κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά.
  • Ανταλλαγή τρόπων εορτασμού του σχολείου μας για την Παγκόσμια Ημέρα της Γης.
  • Δημιουργία ψηφιακών βιβλίων για την Ημέρα της Γης.
  • Δημιουργία posdcast και ανταλλαγή απόψεων στο forum του etwinning για θετικά και αρνητικά θέματα που απασχολούν παιδιά της ηλικίας μας
  • Συμμετοχή σε κοινό ψηφιακό αποχαιρετιστήριο τοίχο με τους εταίρους μας.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το τελικό προϊόν συνεργασίας ανάμεσα στα πέντε ‘αδελφοποιημένα’ σχολεία με δραστηριότητες  που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Πατήστε ‘Read now’ για να ξεκινήσετε την περιήγηση. Πατήστε στα διαδραστικά στοιχεία που υπάρχουν μέσα.

ΨΗΦΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ: ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗ ΜΑΣ

Παρακάτω δείτε στιγμιότυπα από δραστηριότητες μόνο των Ελλήνων μαθητών: