Παράταση εγγραφών για το σχολικό έτος 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Επίσης σας υπενθυμίζουμε τα εξής:

ΟΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Αργυροκάστρου (μονοί αριθμοί) από τη συμβολή Τερτσέτη μέχρι τη συμβολή Μπότσαρη
Μπότσαρη (ζυγοί αριθμοί) μέχρι τη συμβολή Απόλλωνος
Απόλλωνος μέχρι τη συμβολή Αμπελακίων
Αμπελακίων μέχρι τη συμβολή με Αργυροκάστρου

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Ποιος κάνει την εγγραφή;
Την εγγραφή του μαθητή κάνει ο γονέας ή ο νόμιμος κηδεμόνας αυτού. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων την εγγραφή κάνει αυτός που έχει την επιμέλεια.

Πότε γίνονται οι εγγραφές;
Οι εγγραφές γίνονται από την Παρασκευή 1 έως και Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 και ως εξής:
Δευτέρα και Τρίτη (8.30π.μ. – 10.30 π.μ.)
Τετάρτη (11.00π.μ. – 12.30 μ.μ.)
Πέμπτη (8.30 π.μ. – 9.30 π.μ.)
Παρασκευή (11.00π.μ. -12.30 μ.μ.)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού
σχολείου είναι τα εξής:
1. Αίτηση- Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής – Θα την προμηθευτείτε από το σχολείο.
2. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου – Θα την προμηθευτείτε από το νηπιαγωγείο ή θα την εκδώσετε ηλεκτρονικά μέσω gov ΕΔΩ
3. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (Δε χρειάζεται να το προσκομίσετε γιατί αναζητείται από τη σχολική μονάδα).
4. Βιβλιάριο Υγείας του της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια.
5. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή. Μπορείτε να το προμηθευτείτε από τη σχολική μονάδα ή να το  εκτυπώσετε ΕΔΩ
6. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας όπως: συμβόλαιο μίσθωσης ακινήτου, φορολογική δήλωση, λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ.
7. Για τους αλλοδαπούς μαθητές, πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο ή ληξιαρχική πράξη γέννησης, εφόσον έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.
Για την εγγραφή του/της μαθήτριας στο Ολοήμερο Τμήμα μπορείτε να συμπληρώσετε την αίτηση στη σχολική μονάδα.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται