Κρυμμένος Θησαυρός

Ιαν 202313
θησαυρος

Ένα γράμμα, ένας χάρτης και πολύ μυστήριο ήταν η αρχή για να ξεκινήσει μια απρόσμενη περιπέτεια, ένα ευχάριστο κυνήγι θησαυρού για τους μαθητές του Ε΄3. Οι μικροί μας μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες, χρειάστηκε να συνεργαστούν αρμονικά και να αξιοποιήσουν τις δεξιότητες τους για να καταφέρουν με την παρατηρητικότητά και την οξυδέρκειά τους να εντοπίσουν κρυμμένους γρίφους και να τους λύσουν, ώστε να ανακαλύψουν τον χαμένο σκούφο του Άγιου Βασίλη. Στο τέλος, όλες οι ομάδες με ομαδικό πνεύμα και συνεργασία τα καταφέρανε και κερδίσανε ένα αναμνηστικό δωράκι. Η χαρά της ανακάλυψης, το μυστήριο και ο ενθουσιασμός του παιχνιδιού ενεργοποίησε όλους τους μαθητές και τους προσέφερε μεγάλη ευχαρίστηση.

από κάτω από: Ανακοινώσεις Σχολείου, Δράσεις, Δραστηριότητες, Χριστούγεννα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κρυμμένος Θησαυρός

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Ιανουάριος 2023