Τελείωσε το 2ο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο “Σκάκι και φαντασία” το οποίο εντάσσεται στη θεματική ενότητα Δημιουργώ & Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία (STEM/STEAM, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ). Τα παιδιά με το σκάκι αποκτούν αναλυτική σκέψη, μαθαίνουν να προγραμματίζουν και να «χτίζουν» στρατηγικές, καλούνται να πάρουν αποφάσεις. Η τακτική ενασχόληση με το σκάκι, ενισχύει την αυτοπεποίθηση του παιδιού, ενώ έρευνες αποδεικνύουν, ότι τα παιδιά που παίζουν σκάκι από μικρή ηλικία εξασκούν τρομερά τη μνήμη τους και βελτιώνουν τόσο την αυτοσυγκέντρωσή τους, όσο και την ακαδημαϊκή τους σταδιοδρομία.
Στο νηπιαγωγείο μας ξεκινήσαμε με το παραμύθι “Μια φορά κι έναν καιρό ήταν το σκάκι”.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ObwBC8KGQKM
Φτιάξαμε τις δικές μας σκακιέρες.
Παίζοντας μάθαμε τα πιόνια, την αξία τους, τον τρόπο με τον οποίο κινούνται.
Με τη συνεργασία των γονέων κατασκευάσαμε τα δικά μας πιόνια.
Προγραμματίσαμε τη BeeBot.
Στην εκμάθηση του σκακιού μας βοήθησε το λογισμικό: https://www.chesskid.com/
με ασκήσεις και ολοκληρωμένα παιχνίδια.
Δημιουργήσαμε έργα ζωγραφικής εμπνευσμένα από το σκάκι.
https://read.bookcreator.com/Aabzo3dD2eZdIAMxxOlSuTT78132/cCuMksVZT7eMa36sZ68Qng
Κλείνοντας παρουσιάσαμε όσα μάθαμε στους γονείς με την ελπίδα ότι η αγάπη με την οποία αγκάλιασαν τα παιδιά το σκάκι δε θα σταματήσει εδώ, αλλά θα συνεχιστεί με τη συμμετοχή τους σε σκακιστικές ομάδες.