ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 20ου  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

20ο Δ._Σ._ ΒΟΛΟΥ   (ανοίγω τον σύνδεσμο)

Ειδικό σχέδιο αποχώρησης λόγω έκτακτων συνθηκών

Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, για την ασφάλεια των παιδιών έχει καταρτιστεί σχέδιο διαφυγής και πραγματοποιούνται ασκήσεις ετοιμότητας

Χώρος συγκέντρωσης σε περίπτωση ανάγκης

ΟΔΟΣ

ΚΟΥΜΟΥΝ

ΔΟΥΡΟΥ

ΟΔΟΣ    ΓΑΛΛΙΑΣ

ΟΔΟΣ    ΟΓΛ

3οΔημ . Σχ .Βόλου

20ο Δημ. Σχ . Βόλου

Χώρος συγκέντρωσης

3ου Δ.Σ

20ου Δ.Σ

18ου Νηπιαγωγείου

ΑΥΛΗ  ΤΩΝ  ΣΧΟΛΕΙΩΝ

18ο Νηπιαγωγείο Βόλου

ΟΔΟΣ        Τ. ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ

6. Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας – Διαδικασίες διασφάλισης της εφαρμογής του

Ο κοινά συμφωνημένος Κανονισμός  δεν υποκαθιστά την ισχύουσα νομοθεσία για τη λειτουργία του σχολείου, αλλά είναι πλήρως εναρμονισμένος με αυτήν και με αυτή στοιχίζεται σε όσα θέματα δεν περιλαμβάνει ρητά στη θεματολογία του.

Η τήρησή του από όλους τους παράγοντες του Σχολείου (μαθητές/μαθήτριες, εκπαιδευτικούς, άλλο επιστημονικό προσωπικό, γονείς/κηδεμόνες, βοηθητικό προσωπικό) με αμοιβαίο σεβασμό στον διακριτό θεσμικό ρόλο τους αποτελεί προϋπόθεση της εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου και είναι το θεμέλιο πάνω στο οποίο μπορεί το Σχολείο να οικοδομήσει για να πετύχει τους στόχους και το όραμά του.

Θέματα που ανακύπτουν και δεν προβλέπονται από τον Κανονισμό, αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση από τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων, σύμφωνα με τις αρχές της παιδαγωγικής επιστήμης και την κείμενη εκπαιδευτική νομοθεσία, σε πνεύμα συνεργασίας με όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

Οι γονείς / κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών ενημερώνονται ηλεκτρονικά σχετικά με τον κανονισμό του σχολείου.

11 /..10./ 2022

Κωνσταντινίδης Φίλιππος

Εγκρίνεται
Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου