![ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ](https://blogs.sch.gr/20dimagr/files/2024/02/IMG_20231116_103214_1_censored-1-1140x641.jpg?x66520)
ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Με αφορμή την ενημέρωση των μαθητών, σχετικά με τους κινδύνους που εγκυμονούν στο περιβάλλον, εξαιτίας των σκουπιδιών που πετάγονται αλόγιστα σε αυτό, η ομάδα του ΖΕΠ επιχείρησε να αναλάβει τη συλλογή των απορριμμάτων του σχολείου, τηρώντας φυσικά τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα. Κατά τη διάρκεια της δράσης τους, συζητήθηκαν οι καταστροφικές συνέπειες που επιφέρει η ρίψη των σκουπιδιών στο περιβάλλον, καθώς επίσης αναφέρθηκαν και τρόποι προστασίας της φύσης, όπως μέσω της ανακύκλωσης και της διαρκούς ευαισθητοποίησης του κόσμου.