Σχέδιο δράσης σχ.έτους 2023-2024:”Αναδιαμόρφωση και εμπλουτισμός του αύλειου χώρου του Νηπιαγωγείου”

Την τρέχουσα  σχολική χρονιά το Νηπιαγωγείο μας υλοποίησε το σχέδιο δράσης με τίτλο «Αναδιαμόρφωση και εμπλουτισμός του αύλειου χώρου του Νηπιαγωγείου».

Βασικός στόχος του σχεδίου δράσης  ήταν η αναδιαμόρφωση και ο εμπλουτισμός του αύλειου χώρου του σχολείου μας, ο οποίος είναι αρκετά μεγάλος, ώστε να είναι πιο ελκυστικός και ευχάριστος για παιδιά και εκπαιδευτικούς.

Για την επίτευξη του στόχου πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:

-Ενημέρωση γονέων για το σχέδιο δράσης.

συναντηση

-Ερωτηματολόγιο μαθητών/-τριών για τη διερεύνηση  των απόψεων τους  τι θα ήθελαν να έχει   η αυλή του σχολείου τους.

Ερωτηματολόγιο

-Ατομική εργασία των μαθητών/-τριών με εικαστική απεικόνιση  της αυλής  των ονείρων τους.

ζωγραφιά 8ζωγραφιά 7ζωγραφιά 6ζωγραφιά 5ζωγραφιά 3ζωγραφια 2

-Δημιουργία  τραπεζοκαθισμάτων από γονέα μαθητή με παλέτες που ήταν προσφορά από το κατάστημα  γονέα μιας μαθήτριας του Νηπιαγωγείου μας και βάψιμο των τραπεζοκαθισμάτων  από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου με τη συνδρομή γονέων.

βαψιμο τρα 1τραπεζι 1 τραπεζι 2

-Δωρεά τραμπολίνου από γονείς μαθήτριας.

TRAMPOLINO

-Δωρεά μαυροπίνακα σε καβαλέτο από μητέρα μαθητή.

πινακας 1

-Δωρεά  2 κουκλόσπιτων και μιας τσουλήθρας από γονείς μαθητών/-τριών.

Σπιτάκικου 2τσουληθρα

-Αγορά παιδικής μπασκέτας.

μπασκετα

– Σχεδιασμός επιδαπέδιων παιχνιδιών και ζωγραφική στην πρόσοψη  του Νηπιαγωγείου με τη συνδρομή εκπαιδευτικών, γονέων  και εξωτερικών συνεργατών.

ηλια

αλφαβητααλφασαρανταΣΑΡΑΝΤΑΠΟΔΑΡΟΥΣΑπυραυλος

σαλιγκαρος

ΠΡΟΣΟΨΗ ΚΕΝΗΠΡΟΣΟΩΨΗ ΚΕΝΗ 1ΠΡΟΣΟΨΗ ΚΕΝΗΠΡΟΣΟΩΨΗ ΚΕΝΗ 1 1ΠΡΟΣΟΨΗ ΚΕΝΗ

σχηματαΠΑΣΧΑΛΙΤΣΕΣΠΛΑΙΣΙΟ 1ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣαεροστατο

– Δημιουργία  λαχανόκηπου και ανθόκηπου με φυτώρια λαχανικών και λουλούδια που έφεραν οι μαθητές/τριες  στο Νηπιαγωγείο και περιποίησή του  με τη συνδρομή των  γονέων.

ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ 2ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ 4ανθοκηπος 1ανθοκηπος 2ανθοκηπος 3φραουλες 1αγγουριαetoimos lax

20240513 0900332ντοματα20240611 084304

-Κοπή χόρτων  και κλάδεμα πλατάνου από το προσωπικό εργασίας του δήμου.

ΠΡΙΝ                                                                     ΜΕΤΑ

ΠΛΑΤΑΝΟΣ ΑΚΛΑΔΕΥΤΟΣΠΛΑΤΑΝΟΣ 2

Βάψιμο της ξύλινης περίφραξης του Νηπιαγωγείου από γονείς  μαθητών/-τριών και βάψιμο  των αυτοσχέδιων γλαστρών με ρόδες, συνεργατικά, από ομάδα γονέων .

καγκελα απ εξω ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΑΠΕΞΩ

καγκελα 4καγκελα 5

ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ ΑΡΧΗ          ετοιμο

-Ελαιοχρωματισμός της πίσω πλευράς  του σχολείου από  προσωπικό εργασίας του δήμου – ζωγραφική των τοίχων   από  μητέρα μαθητή.

τοιχος πρινΖΩΓΡΑΦΙΑ 1

πισψ 1πισψ2πισω 2πισω τελικο 1πισω τελικο 3πισω ολοκληρο

Και η νέα μας αυλή είναι καταπληκτική!!!!!!!

νεα αυλη 3τελικη μπροσταΣΑΡΑΝΤΑΠΟΔΑΡΟΥΣΑ 1

αυλιτσα

τελεια

Ευχαριστούμε από καρδιάς  όλους τους  γονείς των μαθητών/-τριών του Νηπιαγωγείου μας  για την άψογη συνεργασία και την πολύτιμη βοήθειά τους,  τους εξωτερικούς συνεργάτες  για την   εθελοντική τους  εργασία καθώς επίσης και το δήμο Ακτίου  Βόνιτσας  για την  άμεση ανταπόκριση και ικανοποίηση των αιτημάτων μας!!!