Καλώς ορίσατε στο ιστολόγιο του 1ου Νηπιαγωγείου Σκύδρας

Το πρώτο Νηπιαγωγείο Σκύδρας είναι το παλιότερο Σχολικό κτίριο του Δήμου, χτισμένο το 1930 στο κέντρο της πόλης σε μια μεγάλη και δεντρόφυτη έκταση ιδανική για να παίζουν τα παιδιά. Είναι πετρόκτιστο ενώ ο δεύτερος όροφος έχει προστεθεί σε μετέπειτα χρόνο. Από το 2020 λειτουργεί ως τετραθέσιο Νηπιαγωγείο με  εγγεγραμμένα προνήπια και νήπια χωρισμένα σε τέσσερα τμήματα ενώ λειτουργούν τμήμα πρωινής υποδοχής και δύο τμήματα ολοήμερου προαιρετικού προγράμματος.

Σκοπός του Νηπιαγωγείου μας είναι

• η ολόπλευρη και ισόρροπη ανάπτυξη όλων των παιδιών στους πέντε τομείς ανάπτυξης συναισθηματικό, κοινωνικό, επικοινωνία/γλώσσα, γνωστικό, φυσική/σωματική διάσταση
  • η ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων, δεξιότητες και στάσεις, που χρειάζεται να αποκτήσουν οι πολίτες του 21ου αιώνα όπως η επικοινωνία, η  δημιουργική και κριτική σκέψη, η προσωπική ταυτότητα και η αυτονομία.

Στο σχολείο μας κάθε χρόνο εφαρμόζονται διάφορα καινοτόμα προγράμματα και δράσεις,  που προκύπτουν από τις ανάγκες των παιδιών αλλά και των εκπαιδευτικών.  Το σχολείο μας είναι εξοπλισμένο με τεχνολογικό εξοπλισμό και έχει ενταχθεί  στο δίκτυο σχολείων που ασχολούνται με τη ρομποτική. Επίσης, είναι μέλος της  Πλατφόρμας που αριθμεί χιλιάδες εκπαιδευτικούς ως μέλη και σε συνεργασία  εκπονούν προγράμματα E-twinning και Erasmus.

Στο σχολείο μας εφαρμόζεται η εκπαιδευτική πολιτική της συμπερίληψης και της συνεκπαίδευσης ακολουθώντας τη διαφοροποιημένη διδασκαλία για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, αναπτυξιακές διαταραχές ή διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα.

Σκοπός του ιστολογίου μας είναι

• η επικοινωνία και η ενημέρωση των γονέων για τις καθημερινές δραστηριότητες μας
  • η διάχυση των προγραμμάτων που εφαρμόζουμε στην εκπαιδευτική κοινότητα
  • η αλληλεπίδραση με συναδέλφους με στόχο την εξέλιξη και ανατροφοδότηση του έργου μας