Το Νηπιαγωγείο μας

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το Σχολείο μας  ιδρύθηκε το 1968 και εδρεύει στο σχολικό συγκρότημα της οδού  Ναϊάδων και  Εσπέρου, συνορεύει με το 1ο Δημοτικό Σχολείο και το 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο του Παλαιού Φαλήρου.

Το 1ο Νηπιαγωγείο Παλαιού Φαλήρου λειτουργεί συνολικά με 2 τμήματα Πρωινού Υποχρεωτικού Προγράμματος και 2 τμήματα Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος με Τμήμα Πρωινής υποδοχής στο τμήμα 2.

Το Νηπιαγωγείο μας ακολουθεί το Πρόγραμμα Σπουδών του Υπουργείου Παιδείας ,Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Το πρόγραμμα αυτό έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε  να εφοδιάσει  τους μαθητές  με τις απαραίτητες βασικές ικανότητες και οι οποίες σύμφωνα με  την εθνική και ευρωπαϊκή στρατηγική είναι :

1. Η επικοινωνία

2. Η δημιουργική και κριτική σκέψη

3 . Η προσωπική  ταυτότητα και η αυτονομία

4. Η κοινωνική ταυτότητα και οι ικανότητες που σχετίζονται με την  ιδιότητα του πολίτη

Για την επίτευξη του στόχου αυτού, όλα σχεδιάζονται, οργανώνονται και υλοποιούνται από τις 3 μόνιμες και την μια αποσπασμένη από άλλο νηπιαγωγείο, εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Αλεξάνδρα Πασιοπούλου(τμήμα 1,πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα), οι μόνιμοι  νηπιαγωγοί  Κατερίνα Τζιβάνη(τμήμα 1,προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα), Δέσποινα Κρίκου(τμήμα 2,πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα) καθώς και η αποσπασμένη νηπιαγωγός Νικολέτα Ασημακοπούλου(τμήμα 2,προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα), που τοποθετήθηκε στο σχολείο μας από το ΥΠΑΙΘΑ για την κάλυψη του λειτουργικού κενού, συνεργάζονται για τον σκοπό αυτό με γνώμονα τη  χαρακτηριστική φράση:

“ο ήλιος λάμπει και η γη κινείται μέσα από το χαμόγελο των παιδιών”

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΔΥ  – Σ.Δ.Ε.Υ

Στο σχολείο μας λειτουργεί μια από τις Επιτροπές Διεπιστημονικής Υποστήριξης (ΕΔΥ) των Σχολικών Δικτύων Εκπαιδευτικής Υποστήριξης Σ.Δ.Ε.Υ
Η ΕΔΥ (ιδρυθείσα με βάση το άρθρο 39 παρ. 4 του Ν. 4115/2013) αποτελεί έναν νέο καινοτόμο θεσμό με σκοπό τη διαγνωστική εκπαιδευτική αξιολόγηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών σε κάθε σχολική μονάδα γενικής εκπαίδευσης. Συγκροτείται από την Προϊσταμένη του σχολείου, την εκπαιδευτικό με εξειδίκευση στην Ε.Α.Ε. ή έναν εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης που υπηρετεί στην μονάδα, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό.
Ο στόχος του προσωπικού της ΕΔΥ είναι η ανάπτυξη ενός σχολείου για όλους τους μαθητές χωρίς διακρίσεις και η υποστήριξη του σχολείου στην αντιμετώπιση και επίλυση των προβλημάτων στην εκπαίδευση.

Το προσωπικό της Ε.Δ.Υ που λειτουργεί στο σχολείο μας αποτελείται από τα παρακάτω μέλη:
Την κ. Παναγιώτα Φουράκη ΠΕ30, κοινωνική λειτουργός
και την κ. Ευανθία Μυλωνά ΠΕ23, Ψυχολόγος

Η επιτροπή δέχεται γονείς και μαθητές του σχολείου μας κατόπιν συνεννόησης με την εκπαιδευτικό του τμήματος και την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου, κάθε Παρασκευή κατά τις ώρες 8:15.-12:30,αφού συμπληρωθεί και η υπεύθυνη δήλωση αποδοχής και συνεργασίας με την ΕΔΥ.

Σας καλωσορίζουμε στο 1o Νηπιαγωγείο Παλαιού Φαλήρου!!!