28η Οκτωβρίου 2023

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | Κατηγορία ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | , στις 27-10-2023

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ;   πατήστε εδώ και δείτε το βίντεο

Κατά τη διάρκεια της τελευταίας εβδομάδας γνωρίσαμε την ιστορία και τα γεγονότα του 1940 μέσα από αφίσες, χάρτες , βιβλία, βίντεο και τραγούδια. Η Σημαία και η Ειρήνη ήταν δύο έννοιες που κυριάρχησαν στην διαμόρφωση  του προγράμματος μας .

Ακούσαμε την σπουδαία τραγουδίστρια  Σοφία Βέμπο να τραγουδάει  τραγούδια της εποχής εκείνης! “Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του” τραγούδησαν και τα παιδιά. ”Γαλανόλευκη Σημαία, Δεν χορταίνω να βλέπω τον ήλιο” είναι τραγούδια που αρέσουν επίσης πολύ στους μικρούς μαθητές μας.

Εμπνευστήκαμε από την ιστορία της 28ης Οκτωβρίου και ζωγραφίσαμε, κάναμε κατασκευές .Oι μικροί μαθητές μας ασχολήθηκαν με δραστηριότητες κωδικοποίησης/αποκρυπτογράφησης και συγκεκριμένα με pixel art. Τα pixel art είναι μια μορφή τέχνης όπου σχηματίζουμε εικόνες γεμίζοντας τα pixel -τετράγωνα.  Τα παιδιά χρωματίζουν τα κουτάκια-τετράγωνα ( pixel) ανάλογα με το χρώμα και τη θέση που δίνεται από τον κώδικα pixel art .Τα παιδιά μαθαίνουν κωδικοποίηση διασκεδάζοντας και στοχεύουμε στην ανάπτυξη υπολογιστικής σκέψης ,δεξιοτήτων και παρατηρητικότητας

Συζητήσαμε για τις έννοιες της ειρήνης και του πολέμου και περιγράψαμε τα συναισθήματα μας όταν ακούμε αυτές τις λέξεις.

Την ημέρα της 27ης Οκτωβρίου στη γιορτή είπαμε ποιήματα, κάναμε παρέλαση στην αυλή του σχολείου μας και οι γονείς μάς χάρισαν το καλύτερο τους χειροκρότημα!

pizap 1 1