Αποχαιρετώντας το Φθινόπωρο

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | Κατηγορία ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ | , στις 30-11-2022

Τι να πρωτοθυμηθούμε για το πώς περάσαμε στο σχολείο μας το Φθινόπωρο…

Ξεκινήσαμε το Σεπτέμβρη με θεματικές προσεγγίσεις όπως η οικογένεια ,ο εαυτός μου, οι φίλοι μου και το όνομα μας ,γνωριμία με τα χρώματα και τα σχήματα ,οι κανόνες στην τάξη, που βοήθησαν να γνωριστούμε καλύτερα με τους νέους μας φίλους τα προνηπιάκια μας.Συνεχίζοντας στον Οκτώβρη και φτάνοντας στο τέλος του Νοέμβρη  η ενασχόληση με θεματικές όπως ο κύκλος των εποχών, ο καιρός, και κοντά σ’ αυτόν και ο κύκλος του νερού, τα πρωτοβρόχια, οι αλλαγές στη φύση ( στα δέντρα, τα φύλλα, τη ζωή των ζώων και εντόμων),τα νόστιμα φρούτα του φθινοπώρου , οι αγροτικές εργασίες χάρισαν σε μικρούς και μεγάλους  όμορφες στιγμές γεμάτες δημιουργία και πολλά πολλά χαμόγελα. Αντίο Φθινόπωρο και καλώς να μας  έρθεις Χειμώνα!!

Αγαπημένα τραγούδια των παιδιών

Επτά ποτάμια (πατήστε εδώ)

Τα παιδιά του Φθινοπώρου(πατήστε εδώ)

Το ταμπλό του σχολείου μας με θέμα το φθινόπωρο σε παζλ. Ας παίξουμε!!

Το παζλ ολοκληρώνεται σύροντας  με το ποντίκι κάθε κομμάτι  στην σωστή θέση  .Κάθε φορά που ενώνουμε τα σωστά κομμάτια ακούγεται χαρακτηριστικός ήχος.

Φθινοπωρινά παιχνίδια

Μικρή γεύση από τις δημιουργίες μας ,περάσαμε όμορφα!!

FUINOPVRO TMHMA 1 SVSTO

FUINOPVRO TMHMA 1 SVSTO 2