Μαθηματικά και ο αριθμός 2

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | Κατηγορία ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ | , στις 06-05-2020

ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 2

ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ  και ο αριθμός 2 θα μας κάνει συντροφιά!

Θα περάσουμε ωραία με όλα τα παιδιά, κι ας είμαστε μακρυά!!

ΑΣ  ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΟΥΜΕ

Πόσο ωραία περνάμε στο σχολείο όταν ξεκινάμε κάθε  δραστηριότητα με τραγούδι!! Το τραγούδι “2 φίλοι” από το δίσκο του Τεμπέλη Δράκου που  τραγουδάει ο Απόστολος Ρίζος θα μας συντροφεύσει σήμερα!!

ΠΑΙΖΩ,ΜΕΤΡΩ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ!!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ 1

Πατήστε πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο !!Θα δείτε και θα ακούσετε  ένα παραμύθι και θα μάθετε για μια δυνατή φιλία!!

Ο ΜΑΥΡΟΣ ΚΟΤΣΥΦΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΠΡΟΣ ΓΛΑΡΟΣ

Στη συνέχεια όπως κάνουμε και στο σχολείο  ζωγραφίζετε με τον δικό σας μοναδικό τρόπο μια σκηνή από  το παραμύθι που σας έκανε εντύπωση.Μην ξεχάσετε να γράψετε τον τίτλο του παραμυθιού και  το όνομα σας καθαρά!!Και μετά “κλικ,φωτογραφία” και στο padlet!!

AΠΟΣΤΟΛΗ 2

Σκεφτείτε τους 2 αγαπημένους σας ήρωες.Μετά μπορείτε είτε να τους ζωγραφίσετε είτε να τους φωτογραφίσετε,όπως έκανε  ο Θέμης ,που είναι  βέβαια λίγο μεγαλύτερος από εσάς!!Για να είναι ολοκληρωμένη η δουλειά σας γράψτε ή φτιάξτε με τον δικό σας τρόπο τον αριθμό 2.                Η Αποστολή τελειώνει με αυτό που ξέρετε καλά όλα τα παιδιά, “κλικ,φωτογραφία” και στο padlet .

Περιμένω με ανυπομονησία  τις εργασίες σας ,ξέρετε εσείς πάντα να με εντυπωσιάζετε!!

ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ 1

Αντιστοιχίστε κάθε αριθμό με το σωστό κουτάκι λουλουδιών .Ενώστε τα με μια γραμμή ,ακόμα και με το δαχτυλάκι σας!!Πατήστε πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο για να ξεκινήσετε!!

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ 2

Να και μια ιδέα για παιχνίδι με ζάρι.Χρειάζεστε τα υλικά που βλέπετε στην εικόνα ή να σκεφτείτε  δικά σας υλικά και όρεξη για παιχνίδι!!Και αν φτιάξετε 2 ίδια τρίγωνα μπορείτε εύκολα να παίξετε το παιχνίδι αυτό με αντίπαλο.Εγώ σου εύχομαι να είσαι εσύ ο νικητής και τυχερός !!

ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ  ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ

Πατήστε πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο να δείτε το βίντεο με τις εργασίες σας!!ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!