Τι κάνουμε το Πάσχα;

Σε αυτή τη σελίδα, προτείνονται δραστηριότητες που αναφέρονται στο Πάσχα. Στόχος είναι τα παιδιά να εξοικειωθούν με γεγονότα που αφορούν το Πάσχα, να διασκεδάσουν και να συνεργαστούν για να δημιουργήσουν ομαδικές εργασίες.

1. Δραστηριότητα:
Ανάγνωση του παραμυθιού «Το Πάσχα του Πασχάλη». Πάτα με το ποντίκι σου πάνω στην παρακάτω εικόνα για να ακούσεις το παραμύθι.

Πώς κατάφερε ο Πασχάλης να προσαρμοστεί στη νέα του ζωή;
Ζωγράφισε την απάντησή σου  σε ένα φύλλο και με τη βοήθεια της οικογένειάς σου συμπλήρωσε την απάντησή σου κάτω από τη ζωγραφιά σου.
Ο Πασχάλης κατάφερε να προσαρμοστεί………………………………….

Στη συνέχεια, βγάλτε τη ζωγραφιά σου μια φωτογραφία και αποθηκεύστε την στο φακελό σας στο τέλος της σελίδας! Όταν ολοκληρώσετε όλα τα παιδιά θα παρουσιάσουμε τις ζωγραφιές  στη γωνιά των μαθητών. Έτσι, θα φτιάξουμε μια έκθεση με ιδέες στο πως και εμείς μπορούμε να προσαρμοστούμε στις νέες συνθήκες της ζωής μας.

2. Δραστηριότητα: Παίζουμε «ο Πασχάλης λέει……..»
Γινόμαστε λαγοί και παίζουμε με την οικογένειά μας, το παιχνίδι «Ο Πασχάλης λέει…. ή Πασχαλιά λέει…». Φτιάχνετε τα δικά σας αυτιά, τα φοράτε και δίνετε τις οδηγίες που θέλετε για να σας μιμηθούν οι γονείς ή τα αδέρφια σας.( π.χ. ο Πασχάλης/ιά λέει να σηκωθείτε όλοι όρθιοι, να τραγουδήσετε…. κλπ).

ΟΔΗΓΙΕΣ
Πώς να φτιάξω τα δικά μου αυτιά για να γίνω λαγός;
Θα χρειαστείς:
1 φύλλο χαρτί ή χαρτόνι άσπρο
1 μαρκαδόρο ή 1 μολύβι
1 ψαλίδι
1 κόλλα ή ζιλοτέιπ/κολλητική ταινία

Παρατήρησε την παραπάνω εικόνα και σχεδίασε 2 μεγάλα αυτιά. Στη συνέχεια, πάρε το ψαλίδι σου για να τα κόψεις, όσο γίνεται πάνω στη γραμμή. Μετά, φτιάξε μια ορθογώνια λωρίδα και κόλλησε τα πάνω σε αυτή όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Η μεταμφίεσή σου είναι έτοιμη! Φορεσέ την και παίξτε όλοι μαζί το παιχνίδι!

3. Δραστηριότητα: Δημιουργούμε comics
Παρακολουθώ το βίντεο «Ένα αυγό δίχως χρώμα» και παρατηρώ τις εικόνες της ιστορίας που εμφανίζονται με κόμικς.

Στη συνέχεια, ζωγραφίζω το λαγό με το φίλο του το αυγό. Οι δύο φίλοι είναι τόσο χαρούμενοι για την Ανάσταση του Κυρίου και μοιράζουν τις ευχές τους. Αφού τους ζωγραφίσεις, χρησιμοποίησε δυο συννεφάκια για να φτιάξεις τις φωνούλες τους με τις ευχές:
-Χριστός Ανέστη
-Αληθώς ο Κύριος

Μην ξεχάσετε να βγάλετε φωτογραφία τα comics και να τα αποθηκεύσετε στο φάκελο που βρίσκεται στο τέλος της σελίδας! ‘Οταν ολοκληρώσετε όλα τα παιδιά, θα παρουσιάσουμε τα έργα μας στη γωνιά των μαθητών!

4. Δραστηριότητα: Τι θα συμβεί αν τα αυγά αλλάξουν χρώμα;

Παρατηρώ τον παρακάτω πίνακα ζωγραφικής και συζητάω με την οικογένειά μου:
-τι βλέπω;
-Σκέφτομαι γιατί μπορεί να βάφουν τα αυγά;
-τι θα συνέβαινε αν τα αυγά είχαν διαφορετικό χρώμα;

Προετοιμασία για το Πάσχα – Μιχαήλ Γερμασεβ

Ανατρέχω, επίσης, στις παρακάτω σελίδες για να συζητήσω με τους γονείς μου :

Ήρθε η ώρα να ζωγραφίσουμε το δικό μας πίνακα!

Ζωγραφίζω τα πασχαλινά αυγά με διάφορα χρώματα. Συνθέστε τα χρώματα και δημιουργήστε τα δικά σας πασχαλινά αυγά!
Μην ξεχάσετε να βγάλετε φωτογραφία τις δημιουργίες σας και να την αποθηκεύσετε στο φάκελο εργασιών που βρίσκεται στο τέλος της σελίδας! Όταν ολοκληρώσουμε όλοι, θα φτιάξουμε μια έκθεση ζωγραφικής για το Πάσχα στη γωνιά των μαθητών.

5. Δραστηριότητα: Τραγουδάμε τα κάλαντα του Λάζαρου
Ακούμε τα κάλαντα και τα τραγουδάμε όλοι μαζί.

6. Δραστηριότητα: Κατασκευάζουμε το παζλ
Ένωσε τα κομμάτια για να φτιάξεις το δικό σου παζλ!

7. Δραστηριότητα: Στολίζουμε το Πασχαλινό Αυγό με όσπρια

Έλα να στολίσουμε με όσπρια ένα πασχαλινό αυγό. Όταν τελειώσεις ανέβασε τη φωτογραφία στο φάκελο εργασιών μας να τη δούμε όλοι ή στείλε την στο email του σχολείου να το κάνουμε εμείς.
  1. Ζωγράφισε σε ένα χαρτί ένα μεγάλο αυγό.
  2. Με τα χρώματά σου φτιάξε μερικά σχέδια και μοτίβα όπως μπορείς.
  3. Στόλισε το αυγό σου με όσπρια και είναι έτοιμο!4.Τέλος βγάλε φωτογραφία το έργο σου και αποθήκευσε την στο φάκελο εργασιών!

8. Δραστηριότητα: Παρακολούθησε το παρακάτω βίντεο και συζήτησε με τους γονείς σου για τη Μεγάλη Εβδομάδα:

Φάκελος Εργασιών