Συμμετοχή στην Μαθητική Εβδομάδα Δράσης της Actionaid

Το Νηπιαγωγείο μας πήρε μέρος στην Μαθητική Εβδομάδα Δράσης της Actionaid, η οποία έχει ως στόχο  οι φωνές των παιδιών να μπορούν να ακουστούν πάνω σε ζητήματα της σύγχρονης κοινωνίας.

Η φετινή Εβδομάδα Δράσης “Η δύναμη στο πιάτο σου” διερευνά δύο επιπλέον στόχους βιώσιμης ανάπτυξης: 1) Μηδενική Φτώχεια, 2) Μηδενική Πείνα με έμφαση στο ζήτημα της Διατροφικής Δικαιοσύνης.
Μέσα από μια σειρά δράσεων που πραγματεύονταν όρους όπως Ισότητα, Δικαιοσύνη, Διατροφική Δικαιοσύνη αλλά και τους λόγους που εμποδίζουν την ενίσχυση της Διατροφική Δικαιοσύνης και το  τι θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε σε ατομικό/συλλογικό επίπεδο για την ενίσχυση της, καταλήξαμε με τα παιδιά στην παραγωγή ομαδικής αφίσας με σύνθημα: “Ψωνίζω νοστιμιά και όχι ομορφιά”.
20240415 130808 2