Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων για την προστασία του περιβάλλοντος και ιδιαίτερα του δάσους που υλοποιήσαμε το διάστημα Απριλίου – Μαΐου ανακυκλώσαμε χαρτί με τη βοήθεια των παιδιών. Έκοψαν εφημερίδες και τις έβαλαν σε νερό να μαλακώσουν. Έπειτα με τη βοήθεια ενός πολυκόφτη τις πολτοποιήσαμε και τις τοποθετήσαμε πάνω σε σίτα. Με κυλινδρικό αντικείμενο απλώσαμε τον πολτό έως ότου γίνει αρκετά λεπτός. Στη συνέχεια πάνω σε μεμβράνη αναποδογυρίσαμε τη σίτα και ξεκόλλησε το βρεγμένο μας “χαρτί” . Όταν στέγνωσε το βάψαμε πράσινο και με όσα κομμάτια ανακυκλωμένου χαρτιού δημιουργήσαμε φτιάξαμε ένα δέντρο για το σκηνικό της γιορτής.