Ο παραπάνω τίτλος αναφέρεται σε διδακτικό σενάριο διερεύνησης, που υλοποιήθηκε από το 2ο τμήμα του νηπιαγωγείου μας, με αφορμή την συμμετοχή του στον 8ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό:Ελληνισμός της Ανατολής:Πόντος , Μικρασία,Θράκη,στην κατηγορία project. Το πρόγραμμα επίσης υποβλήθηκε και στον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό “Bravo Schools” καθώς συνδέεται με τον στόχο 16 Βιώσιμης Ανάπτυξης.
Είναι ένα υπέροχο ταξίδι που σιγά-σιγά φτάνει στο τέλος του…
Ήρθε πάλι η Πασχαλιά και στο νηπιαγωγείο μας διαβάστηκαν βιβλία σχετικά…
Προβλήθηκαν βιντεάκια…
Ζυμώθηκαν και ψήθηκαν λαζαράκια με την βοήθεια της κυρίας Ταξιαρχούλας Παλαιολόγου και της κυρίας Ανέζας Κοχλιαρίδου και συνοδεύτηκαν με τα κάλαντα του Λαζάρου …
έγιναν πειράματα…
Βάφτηκαν και σχηματίστηκαν αυγά με ποικίλα υλικά…
Παίχτηκαν παιχνίδια λεκτικά και κινητικά…
Ανακαλύφθηκαν κρυμμένα αυγά υπό την καθοδήγηση του αγαπημένου μας κυρίου Δημήτρη Παπαϊωάννου στην διάρκεια του μαθήματος των αγγλικών…
Κατασκευάστηκαν κάρτες και χειροτεχνίες όλα με τα χεράκια μας, με μεράκι και χαρά,όπως κάθε χρόνο…
Φέτος όμως προσθέσαμε και μία ακόμη δράση….
Στα πλαίσια του προγράμματος συμπερίληψης και συνεκπαίδευσης με το Ειδικό νηπιαγωγείο ,επισκεφθήκαμε την τάξη τους
και παίξαμε μαζί πασχαλινά παιχνίδια,
ανταλλάξαμε δώρα
και αφού παρακολουθήσαμε το παρακάτω βίντεο που αναφέρεται κυρίως στην διαφορετικότητα και την αποδοχή αυτής,
ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας, φτιάξαμε ένα βιβλίο με αυτές και το χαρίσαμε στους φίλους μας…
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλα τα αυγά ραγισμένα και γερά!
Το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 απλώσαμε στο όμορφο παρκάκι της Αρίσβης την δική μας μπουγάδα ευτυχίας, συμμετέχοντας έτσι στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που εμπνεύστηκε και υλοποίησε με σπουδαία αποτελέσματα η εκπαιδευτικός Γεωργία Σολωμού από την Κύπρο και που συνεχίζει στην Ελλάδα ο εκπαιδευτικός Μάριος Μάζαρης,
Από την πρώτη στιγμή ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων των τριών νηπιαγωγείων, αγκάλιασε θερμά την δράση και πρωτοστάτησε στην οργάνωση και την υλοποίησή της. Τον ευχαριστούμε θερμά γι΄αυτό. Ευχαριστίες οφείλουμε και στον πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Αρίσβης κ. Γιώργο Μαραγκό, για την παραχώρηση του πάρκου, καθώς και στις κυρίες Ευρυδίκη Βασιλέλλη-Δουνιά και Μερόπη Καραθανασίου που φρόντισαν για την τον χώρο πριν από εμάς, για εμάς.
Η προσέλευση του κόσμου ήταν συγκινητική και τα παιδάκια με πολλή χαρά άπλωσαν τις δημιουργίες τους και ερμήνευσαν τα τραγούδια που είχαν προετοιμάσει, αφού το πρόγραμμα ως δράση εθελοντισμού είχε δουλευτεί από καιρό. Το ποσό που συγκεντρώθηκε, κατατέθηκε από την ταμία του Συλλόγου σε τραπεζικό λογαριασμό της Φλόγας Ένα τεράστιο “ευχαριστώ” σε όλους ,όσους συνέβαλαν σε αυτό!
Ευτυχία είναι να συναντάς μέσα από τέτοιου είδους δράσεις, ανθρώπους που εμπνέουν και γίνονται αφορμή να προχωρήσουμε από το εγώ στο εμείς…Κυρία Γεωργία Σολωμού και κύριε Μάριε Μάζαρη σας ευχαριστούμε θερμά!!!
Με μεγάλη χαρά σας προσκαλέσαμε στην ομιλία με θέμα «Μαθησιακές δυσκολίες στην προσχολική ηλικία & τρόποι παρέμβασης» στο 1ο Νηπιαγωγείο Καλλονής το Σάββατο 06/04/24 στις 18:30.
Οι ομιλίες ήταν άκρως ενδιαφέρουσες και βοηθητικές τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους γονείς.
Ευχαριστούμε θερμά τις δύο ομιλήτριες και όλους όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους. Ευχόμαστε να έχουμε και στο μέλλον παρόμοιες δράσεις.
Τιμήσαμε την μέρα αυτή παρακολουθώντας την θεατρική παράσταση “Το πιο γλυκό ψωμί” στο Δημοτικό θέατρο Καλλονής και μετά ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας.
28 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου Σκιών
Μιλήσαμε για το θέατρο σκιών και παρακολουθήσαμε τον αγαπημένο μας Καραγκιόζη στην παράσταση “Ο Καραγκιόζης γιατρός”.
Χορέψαμε και φτιάξαμε φιγούρες για να παίζουμε.
1η Απριλίου: Το έθιμο τηρήσαμε ,μικρά ψεματάκια είπαμε και γελάσαμε…
2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου.
Σαν σήμερα γεννιέται ένας σπουδαίος παραμυθάς, ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και γι’ αυτό το Παιδικό Βιβλίο τιμάται αυτή τη μέρα. Τη σπουδαιότητα όμως της ανάγνωσης βιβλίων ειδικά στις μικρές ηλικίες ,χρειάζεται να την τονίζουμε κάθε μέρα. Ο Αϊνστάιν είχε πει πως “αν θέλετε το παιδί σας να γίνει έξυπνο διαβάστε του παραμύθια, αν θέλετε να γίνει πιο έξυπνο διαβάστε του περισσότερα παραμύθια”. Κατά τη γνώμη μας στους καιρούς που ζούμε η ανάγνωση παραμυθιών στα μικρά παιδιά είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία…Τα παραμύθια προάγουν την φαντασία, την δημιουργικότητα, την ευχαρίστηση, την ψυχική ισορροπία και γαλήνη των μικρών παιδιών.
Στο νηπιαγωγείο μας μιλήσαμε για τα αγαπημένα μας παραμύθια, τα διαβάσαμε, ζωγραφίσαμε τους ήρωές τους και φτιάξαμε σελιδοδείκτες με αυτούς.
Επίσης κάναμε τα δικά μας παραμύθια με παραμυθοσαλάτα.
2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό
Κάθε μέρα θα έπρεπε να είναι τέτοια μέρα…Η διαφορετικότητα δεν είναι εμπόδιο, είναι αφορμή για καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, του αλληλοσεβασμού και της συμπερίληψης. Ο συνδυασμός αυτών των δύο ημερών μας έδωσε την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουμε με τους φίλους μας από το Ειδικό Νηπιαγωγείο για άλλη μια φορά. Παρακολουθήσαμε και διαβάσαμε το υπέροχο παραμύθι “Μια σκούπα ,μα τι σκούπα”
και παίξαμε παιχνίδια.
Ευχαριστούμε τους φίλους μας για την υπέροχη εμπειρία.
4 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα αδέσποτων ζώων. Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωϊας.
Συζητήσαμε για τα αδέσποτα ζώα, τις ανάγκες και τους τρόπους μςε τους οποίους μπορούμε να τα προστατεύσουμε. Γνωρίσαμε τον υπέροχο Ξουτ
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα