Μιλώντας για την ελληνική σημαία και κατασκευάζοντάς την
Στολίζοντας την τάξη με χειροτεχνίες…
Φτιάχνοντας πίνακες αναφοράς…
Στέλνοντας γράμμα και δέμα με μάλλινα ρούχα στον φίλο μας στρατιώτη στο μέτωπο του πολέμου…
Τραγουδώντας…
Δίνοντας τον ορισμό του ήρωα και της ηρωίδας για τότε, για πριν, για πάντα…
Φίλες και φίλοι, ευχόμαστε, με τα λόγια του Οδυσσέα Ελύτη, του ποιητή που πολέμησε στο μέτωπο και τίμησε την Ελλάδα από πολλά μετερίζια, ο ήλιος της δικαιοσύνης και η δόξα να μην ξεχάσουν τη χώρα μας αλλά και καμία άλλη χώρα στον κόσμο!
“Μπορείς να το κάνεις και συ!” μας είπαν κάποιοι φίλοι μας από το 5ο Νηπιαγωγείο Δράμας και εμείς είπαμε να τους ακούσουμε…
Η συνταγή πάρα πολύ απλή:
Αφού παρακολουθήσαμε τα βιντεάκια με πολλή προσοχή, αποφασίσαμε να σπείρουμε και εμείς στην αυλή μας (βελανίδια κυρίως) και όταν πια θα έχουν φυτρώσει και θα έχουν γίνει δενδρύλλια, την άνοιξη ή και του χρόνου τέτοια εποχή να πάμε να τα φυτέψουμε σε κάποιο σημείο, που θα μας υποδείξει το δασαρχείο, κοντά στην περιοχή μας…
Προτείναμε και τους γείτονές μας, το 2ο Νηπιαγωγείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο Καλλονής να συμμετέχουν και δέχτηκαν με χαρά!
Μεγάλη η χαρά μας και πολύς ο ενθουσιασμός μας…Υποσχεθήκαμε να τα ποτίζουμε, να τα φροντίζουμε και να παρατηρούμε την εξέλιξή τους…
Καλή μας επιτυχία!
Εκτός όμως από το να σπέρνουμε και να φυτεύουμε, στο νηπιαγωγείο μας μαθαίνουμε και έννοιες προγραμματισμού με απλό και παιγνιώδη τρόπο.Συμμετέχουμε φέτος στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα που γιορτάζει τα 10 της χρόνια με δραστηριότητες γενεθλίων (τούρτα,χορό κ.λ.π.)
Ας τις δούμε όμως αναλυτικά:
Κάρτα γενεθλίων
Τούρτα από πλαστελίνη
Με χρώματα και σχήματα τα παιδιά φτιάχνουν μια τούρτα από πλαστελίνη και δίνουν τις οδηγίες βήμα-βήμα.
Τραγούδι
Σε ειδική εφαρμογή αναδημιουργήσαμε τα μοτίβα δύο τραγουδιών που έφτιαξαν άλλα σχολεία με το δικό μας τρόπο.
13 Οκτωβρίου: Διεθνής ημέρα μείωσης των επιπτώσεων των φυσικών καταστροφών.
Συζητήσαμε για τις φυσικές καταστροφές και τις αιτίες που τις προκαλούν και εστιάσαμε στους σεισμούς…Παρακολουθήσαμε σχετικά ενημερωτικά βιντεάκια για το πώς δημιουργείται ένας σεισμός και τι πρέπει να κάνουμε την ώρα του σεισμού, είτε είμαστε σε εσωτερικό , είτε σε εξωτερικό χώρο, φτιάξαμε αφίσα με τις αντίστοιχες οδηγίες και κατόπιν φτιάξαμε και το βαλιτσάκι του σεισμού με τα απαραίτητα αντικείμενα που θα χρειαστούμε….
Το θέμα που είναι αρκετά ενδιαφέρον και η ενημέρωση δεν σταματάει εδώ..Έχουμε ακόμη πολλά να πούμε και όπως συνηθίζεται άλλωστε στο νηπιαγωγείο, θα πραγματοποιηθεί και άσκηση σεισμού τις επόμενες μέρες…
Ο Άγιος Ιγνάτιος γεννήθηκε το 1492 μ.Χ. στο χωριό Φάραγγα της Μυτιλήνης (κοντά στην Καλλονή) και επονομαζόταν Αγαλλιανός. Ο πατέρας του Εμμανουήλ Αγαλλιανός ήταν ιερέας στη Μυτιλήνη.
Ο Ιωάννης (αυτό ήταν το πρώτο του όνομα), σε νεαρή ηλικία παντρεύτηκε και έγινε κι αυτός Ιερέας. Μετά τον θάνατο της γυναίκας του και των παιδιών του, έκτος από ένα τον Μεθόδιο, από κάποια επιδημική αρρώστια, αποσύρθηκε στον Ταξιάρχη του Λειμώνα, ασχολούμενος με μελέτη, προσευχή και την καλλιέργεια του πατρικού κτήματος.
Στα χρόνια της Τούρκικης κατοχής του νησιού, πρόσφερε μεγάλες και σημαντικές υπηρεσίες στα εκεί μοναστήρια και στους υπόδουλους χριστιανούς. Για όλα αυτά, καθώς και για την αγιότητα της ζωής του, έγινε επί Ιερεμίου του Β’ το 1531 μ.Χ. Μητροπολίτης Μηθύμνης. Ο Άγιος Ιγνάτιος απεβίωσε το 1566 μ.Χ.
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες! Και του χρόνου!
Στο νηπιαγωγείο γίνεται η μεγάλη συνάντηση του “εγώ” με το “εμείς” και με το “οι άλλοι”…Συζητάμε για τον εαυτό μας και όλα όσα μας αφορούν, το πρόσωπό μας,το σώμα μας, την οικογένεια, τους φίλους, το σχολείο, τις νηπιαγωγούς μας, τις προτιμήσεις, τα “θέλω” και τα “μπορώ” μας…
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον δείχνουμε για το όνομά μας, καθώς είναι το πρώτο κείμενο που μας αφορά, ώστε να το διαβάζουμε και να το γράφουμε και είναι βέβαια εκείνο το στοιχείο που μας προσδίδει οντότητα και μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους άλλους. Άλλωστε η ταυτότητα, το όνομα αναφέρεται ως το πρώτο δικαίωμα στη χάρτα των δικαιωμάτων του Παιδιού. Μαθαίνουμε λοιπόν τα φωνήματα του αλφάβητου, παίζοντας με το όνομά μας και το αρχικό του με πολλούς και ποικίλους τρόπους…
Μέσα από την συνάντηση που προαναφέραμε μικρά και μεγάλα θαύματα συμβαίνουν καθημερινά, που κάνουν την ομάδα μας πιο δυνατή με ισχυρούς δεσμούς φιλίας, αποδοχής και αγάπης.
4 Οκτωβρίου- Ημέρα της διακήρυξης των δικαιωμάτων των ζώων και μια ακόμα ευκαιρία να μιλήσουμε για τους αγαπημένους μας φίλους και τα δικαιώματα τους που βέβαια δεν είναι άλλα από τις ίδιες τους τις ανάγκες…
Μιλήσαμε επίσης για τα κατοικίδια μας, αλλά για τα ζώα που κινδυνεύουν να εξαφανιστούν και τις οργανώσεις που τα προστατεύουν.Φτιάξαμε και καρτούλες για να εκφράσουμε την αγάπη μας για αυτά…
Εκείνη την ημέρα ήταν που επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο μας και δύο φτερωτοί φίλοι…Και από ό,τι μας είπαν όχι τυχαία και ούτε για λίγο…Έχουν σχέδια για μας και σκοπεύουν να μείνουν αρκετά, ίσως και για όλη την χρονιά!
Την 1η Οκτωβρίου γιορτάζεται παγκοσμίως η ημέρα τρίτης ηλικίας, η ημέρα του παππού και της γιαγιάς,όπως συνηθίζουμε να λέμε στο νηπιαγωγείο…Αγαπημένες λέξεις, αγαπημένα πρόσωπα….Είχαμε πολλά να συζητήσουμε για τους δικούς μας παππούδες και τις δικές μας γιαγιάδες, αλλά και για για κάποιους που ζωντάνεψαν μέσα από τους καμβάδες του ζωγράφου Γεωργίου Ιακωβίδη…Κοινός τόπος, η αγάπη στα πρόσωπα και η φροντίδα για τα εγγόνια τους , ανά τους αιώνες…
Θέλοντας να εκφράσουμε την αγάπη μας, φτιάξαμε με τα χεράκια μας δωράκια για να τους τα χαρίσουμε!!!
Ένα φιλί, μια αγκαλιά, “Χρόνια πολλά, παππού, γιαγιά!”
Οι πρώτες μέρες κυλούν όπως ακριβώς ήταν αναμενόμενο…Όλοι, μικροί και μεγάλοι προσαρμοζόμαστε στην νέα πραγματικότητα- το σχολείο μας, το νηπιαγωγείο….Γνωρίζουμε τους χώρους του, τις γωνιές του, τα παιχνίδια και τα υλικά με τα οποία θα δημιουργήσουμε τα δικά μας έργα τέχνης…Γνωρίζουμε τους άλλους μέσα από τον εαυτό μας, συναντιόμαστε, συνδεόμαστε,παίζουμε, κλαίμε, γελάμε,θέτουμε τα όριά μας, εκφράζουμε τα συναισθήματά μας….
Αυτήν την περίοδο είναι σημαντική και απαραίτητη η συνοχή και η ενδυνάμωση της ομάδας, ώστε κάθε μέλος της να αισθάνεται ασφάλεια και χαρά μέσα σε αυτήν..Γι’ αυτό και οι περισσότερες δραστηριότητες είναι ομαδικές…
Είναι παράξενες οι πρώτες μέρες….Μα και όμορφες…Το ταξίδι έχει ξεκινήσει…Ας το απολαύσουμε!!!
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα