Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας 6 Μαρτίου 2024

0

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 06-03-2024

Οι δράσεις  που πραγματοποιήσαμε στο Νηπιαγωγείο μας κατά της σχολικής βίας.

Το Νηπιαγωγείο μας με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού. πήρε μέρος στη δράση  με τίτλο  «Σπάμε τη Σιωπή, Ενώνουμε τις Φωνές μας Ενάντια στη Βία και στον Εκφοβισμό» που πραγματοποιήθηκες  την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024,από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης

Η δράση είχε   ως βασικό σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της κοινωνίας γενικότερα ενάντια στη βία και στον σχολικό εκφοβισμό. Ένα από τα πλέον σημαντικά βήματα στην πρόληψη και στην αντιμετώπιση της βίας είναι να μιλήσουν τα «θύματα» γι΄αυτή, να «σπάσουν» τη σιωπή τους..

Screenshot 2024 03 01 17 29 58 138 5

ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕΑΦΙΣΑ

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑΜΑΣΚΕΣΜΑΣΚΕΣ 11ΦΥΛΛΟ

1 ΦΥΛΛΟ

ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΕΤΟΙΜΟΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕμπαλονια μΑΦΙΣΕΣΔΡΑΣΗ 3

ΔΡΑΣΗ 2

Παράλληλα η Σχολική μας μονάδα συμμετείχε στην σχολική δράση “Μίλα Τώρα” . Με βασικό μήνυμα το «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» τα σχολεία και τα παιδιά συμμετέχουν και δημιουργούν το δικό τους μήνυμα ενάντια στο Bullying  που από το 2013 και με αφορμή την 6η Μαρτίου Σχολική Ημέρα Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό “Το Χαμόγελο του Παιδιού” και το “YouSmile” πραγματοποιεί.

​(Όλες οι δράσεις γίνονται στο πλαίσιο της θεσμοθετημένης συνεργασίας με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και μέσα από το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με τίτλο «ΓΙΝΟΜΑΙ  ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ-ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ  ΤΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ  ΜΟΥ» (Φ.2.1/ΜΓ/75735/120154/Δ7).

Δείτε τη συμμετοχή μας στο σύνδεσμο που ακολουθεί :