«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24»

0

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 13-02-2023

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24
eggrafes

• Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2023-2024 οι αιτήσεις εγγραφών στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση  από την  Διευθύντρια  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
  • Σύμφωνα με το άρθρο 1 της υπ’ αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β΄ 1767) ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής παιδείας γίνονται μέσω της ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης   (gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής .
  • Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους ,σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Στα  Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την     ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019.

• Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα, σύμφωνα με την παρ. 5 του αρθρ. 6 του ΠΔ79/2017 (Α 109)

Δείτε τη σχετική εγκύκλιο για τις εγγραφές στα Νηπιαγωγεία

Λήψη αρχείου

Διαδικασία Επαναφοίτησης  μαθητών -τριών στο Νηπιαγωγείο.

Λήψη αρχείου

Δείτε τη σχετική εγκύκλιο για  διαδικασία εγγραφών στα Δημοτικά σχολεία.

Χωροταξική κατανομή για τις εγγραφές στο 1ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων

” ΚΑΠΛΑΝΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ”

Περιλαμβάνει την περιοχή που οριοθετείται από τις οδούς:

1. Αβέρωφ (ζυγοί αριθμοί)
  2. Ανεξαρτησίας (μονοί αριθμοί έως τη συμβολή με Ζωσιμαδών, πλατεία Γεωργίου Σταύρου)
  3. Μιχαήλ Αγγέλου ( όλοι οι αριθμοί από τη συμβολή με Φώτου Τζαβέλλα ως τη συμβολή με Πινδάρου και ζυγοί αριθμοί από τη συμβολή με Φώτου Τζαβέλλα  έως την Κεντρική Πλατεία)
  4. Φώτου Τζαβέλλα (από τη συμβολή με Πινδάρου έως τη συμβολή με 28ης Οκτωβρίου)
  5. 28η Οκτωβρίου έως τη συμβολή με Σταδίου
  6. Κεντρική Πλατεία (από τη συμβολή με Μιχαήλ Αγγέλου έως την συμβολή με Αβέρωφ) .

Όρια σχολικής περιφέρειας 1ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

που χρειάζεται να προσκομίσετε στο σχολείο πλέον της ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής

α) Αίτηση εγγραφής   για το προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή/και το τμήμα πρόωρης υποδοχής και για το Αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

(Συμπληρώνεται στο Νηπιαγωγείο )

β)Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο (Α.Δ.Υ.Μ.)

(Το εκτυπώνετε και το συμπληρώνει ο Παιδίατρος)

Λήψη αρχείου

γ) Βιβλιάριο Υγείας , του μαθητή/τριας, ή  άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια  που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών (παρ. 4, του άρ. 6 του Π.Δ 79/2017 (ΦΕΚ Α’ 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 4 α του άρθρου 44 του ν. 4477/2021 ( Α’ 25)

δ)  Γνωμάτευση  από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ, εφόσον υπάρχει , σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Επισημαίνεται ότι η γνωμάτευση αυτή δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής του μαθητή/τριας στο Νηπιαγωγείο, διευκολύνει όμως την οργάνωση για την υποστήριξη μαθητών με ΕΕΑ.

ε)Έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωσή του

στ)Βεβαίωση Φοίτησης από την Διευθύντρια  του   1ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, για την περίπτωση που υπάρχει άλλο τέκνο που φοιτά στο συστεγαζόμενο  1ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

Η προσέλευσή σας στο σχολείο  θα γίνεται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας  και τηρώντας  όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας από τον COVID-19

Πληροφορίες : Γεωργιάδη Μαρίνα

Καθημερινά 12.00 μ.μ- 13.00 μ.μ