1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΣΥΡΟΥ

Το 1ο Νηπιαγωγείο Ερμούπολης ιδρύθηκε το έτος 1968 και είναι το πρώτο ιδρυθέν νηπιαγωγείο της Ερμούπολης, πρωτεύουσας των Κυκλάδων, που πήρε το ονομά της προς τιμήν του Ερμή, θεού του εμπορίου.

Για δεκαετίες «φιλοξενήθηκε» σε μισθωμένα κτίρια αλλά από το 2012 στεγάζεται σε νεόκτιστο κτίριο στην καρδιά της πόλης, πλησίον του ιστορικού 1ου Γυμνασίου Σύρου(παλιότερα Αρρένων ,έτος ίδρυσης 1833)που όμως εδώ και πολλά χρόνια   στεγάζει το Τμήμα Μηχανικών σχεδίασης Συστημάτων και Προϊόντων του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Αποτελείται από δύο αίθουσες διδασκαλίας, μία αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ,γραφείο νηπιαγωγών, κουζίνα, βοηθητικούς χώρους.

Στο σχολείο λειτουργεί  ένα  πρωϊνό υποχρεωτικό τμήμα  και ένα προαιρετικό ολοήμερο τμήμα και το  τμήμα ένταξης-το μοναδικό στο νησί-που καλύπτει τις ανάγκες της προσχολικής εκπαίδευσης .

Το σχολικό έτος 2024-2025 είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο 1ο Νηπιαγωγείο Ερμούπολης 24 παιδιά συνολικά,14 νήπια και  10 προνήπια.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου