ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Λήψη αρχείου

Ενδοσχολική επιμόρφωση  στο πλαίσιο του “Εργαστηρίου Ειδικής Ενταξιακής Εκπαίδευσης και Σπουδών στην Αναπηρία” του ΤΕΑΠΗ ,

με τίτλο: “Ενταξιακή προσέγγιση της προσχολικής εκπαίδευσης: θεωρητικές προσεγγίσεις  και ενταξιακές  εκπαιδευτικές πρακτικές”

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Ενδοσχολική επιμόρφωση με το Κέντρο Πρόληψης Ελληνικού Αργυρούπολης

«ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ»

Βιωματικό Σεμινάριο Στήριξης και Εποπτείας  για παιδαγωγούς και νηπιαγωγούς

Το Κέντρο Πρόληψης και η Διεύθυνση Κοινωνικών Υπηρεσιών Ελληνικού – Αργυρούπολης οργανώνει «Ομάδα Στήριξης και Εποπτείας για Παιδαγωγούς – Νηπιαγωγούς» του δήμου μας.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την  ευκαιρία να μοιραστούν, να επεξεργαστούν και να δουλέψουν πάνω σε θέματα που αφορούν τον παιδαγωγικό τους ρόλο και που θα φέρνουν οι ίδιοι μέσα από τη καθημερινή πρακτική τους ανάλογα με τις δικές τους ανάγκες και δυσκολίες..

Πρόκειται για έναν ετήσιο κύκλο ομαδικών συναντήσεων, με δεκαπενθήμερη συχνότητα.

Στόχοι:

• Η στήριξη και ενδυνάμωση του παιδαγωγού

• Η αναζήτηση εναλλακτικών και αποτελεσματικότερων τρόπων αντιμετώπισης των δυσκολιών του

• Το πρόγραμμα απευθύνεται σε όλους τους παιδαγωγούς και νηπιαγωγούς του δήμου μας

και θα συντονίζεται από την κ. Αλεξάκη Ράνια, Κοινωνική Λειτουργό (Κοινωνική Υπηρεσία)

και τη κΣταθοπούλου Πόλυ, Ψυχολόγο – Παιγνιοθεραπεύτρια (Κέντρο Πρόληψης).

Έναρξη προγράμματος: Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 16:30 – 18:00.

Τόπος διεξαγωγής: Κέντρο Πρόληψης Ελληνικού Αργυρούπολης, Αγ. Βαρβάρας 36, Αργυρούπολη.

Λήψη αρχείου

Ενδοσχολική επιμόρφωση με την κ. Ρέντζη Αργυρώ, Υπ. Διδάκτορα, Μέλους Διεπιστημονικής  Ολομέλειας 2ου ΚΕΔΑΣΥ Δ΄Αθήνας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Ενδοσχολική επιμόρφωση με το “Χαμόγελο του παιδιού”

Την Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας

με το” Χαμόγελο του παιδιού” και θέμα «Κακοποίηση- Παραμέληση Παιδιού», ώρα έναρξης: 17:00 ώρα λήξης: 19:00,

Εισηγήτρια: Iωάννα Χαρδαλούπα, Ψυχολόγος.

Ενδοσχολική επιμόρφωση με το Κέντρο Πρόληψης Ελληνικού Αργυρούπολης

«ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ»

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα πρόληψης ψυχοκοινωνικής υγείας

για παιδαγωγούς και νηπιαγωγούς

Πρόκειται για έναν ετήσιο κύκλο 2ωρων ομαδικών συναντήσεων, με δεκαπενθήμερη συχνότητα.

Οι συμμετέχοντες παιδαγωγοί – νηπιαγωγοί θα έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν, να επεξεργαστούν και να δουλέψουν πάνω σε θέματα που αφορούν στον παιδαγωγικό τους ρόλο:

«Αλλαγές και μεταβάσεις στο παιδί», «επιθετικότητα», «απώλειες και πένθη», «υποδοχή του δύσκολου παιδιού» κ.α.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

α) θεωρητική πλαισίωση και επεξεργασία και

β) πρακτική εφαρμογή και εποπτεία πάνω σε συγκεκριμένες περιπτώσεις από τη σχολική ζωή.

Η διεργασία βασίζεται σε συμβολικούς τρόπους επεξεργασίας (ιστορίες, δραματοποιήσεις, παιχνίδια ρόλων, κ.α.).

Στόχος:

1. η ενδυνάμωση του παιδαγωγού μέσα από την επεξεργασία θεμάτων που αφορούν στην επικοινωνία και

2. η σύνδεση με τους μαθητές, τους γονείς και τους συναδέλφους τους.

και τη κΣταθοπούλου Πόλυ, Ψυχολόγο – Παιγνιοθεραπεύτρια (Κέντρο Πρόληψης).

Έναρξη προγράμματος: Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 16:30 – 18:30.