Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών- Συμμετοχή σε Προγράμματα (ΙΕΠ)

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Όλοι οι εκπαιδευτικοί παρακολουθούν τις ημερίδες που διοργανώνει το 5ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ανατ. Αττικής.
Επίσης, όλοι ολοκλήρωσαν την ¨Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών στις Δεξιότητες μέσω Εργαστηριών¨, που διεξήγαγε το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.
Και οι 4 νηπιαγωγοί, παρακολουθούν το Πρόγραμμα ¨Εισαγωγή της Αγγλικής Γλώσσας στο Νηπιαγωγείο¨, που υλοποιείται απ’ το ΙΕΠ.
Οι νηπιαγωγοί, παρακολουθούν την ημερίδα «Άνθρωπος, Τεχνολογία και Εκπαίδευση», η οποία υλοποιείται σε συνεργασία Α’ Βάθμιας με τα Αρσάκεια σχολεία.
Έχουμε ορίσει σεμινάριο με το Κέντρο ¨ΑΦΗΣ¨, για την ανακύκλωση μπαταριών.
Οι εκπαιδευτικοί Κουρμουσά Άννα και Παγώνη Ευτυχία διαθέτουν Μεταπτυχιακό τίτλο, η 1η στις ¨Τέχνες στην Εκπαίδευση¨ και η 2η στην ¨Ειδική Αγωγή¨ και αναλαμβάνουν εσωτερικό κύκλο επιμορφώσεων, στους συναδέλφους.
Ακόμα, η Φουστέρη Μαρία, πραγματοποιεί σεμινάριο Θεατρικού Παιχνιδιού, από την ομάδα ¨ΘΕΑΣΙΣ¨.
Τέλος, η Κουρμουσά Άννα, παρακολουθεί το πρόγραμμα ¨Λιλιπούτειοι Μηχανικοί¨, από τον οργανισμό ¨Stem Education¨.

Συμμετοχή σε Εθνικά προγράμματα και Συνεργασία με Τοπικους Φορείς/Οργανισμούς

Tο σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα ¨Εγω και Εσυ Μαζι….Και Διαφορετικοί¨, το οποίο υλοποιείται από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και την ομάδα ¨Παιδιά Επί Σκηνής¨.Ακόμα, συμμετέχουμε στο πρόγραμμα Ανακύκλωσης ¨The Green City¨.
Το νηπιαγωγείο μας συνεργάζεται με το Κέντρο Ανακύκλωσης Μπαταριών ¨ΑΦΗΣ¨ και τοποθετήθηκε κάδος συλλογής μπαταριών.
Έχουμε άρτια συνεργασία με το Δήμο Σαρωνικού για την τοποθέτηση κάδων Ανακύκλωσης, σχετικά με το διαχωρισμό απορριμάτων, στο νηπιαγωγείο.
Συνεργαζόμαστε με το Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Σαρωνικού και υιοθετόντας πρακτικές αλληλοβοήθειας.
Έχουμε επικοινωνία και συνεργασία με το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατ. Αττικής, υποστηρίζοντας μας, αναφορικά με τις διαδικασίες αξιολόγησης, τη πρώιμη διάγνωση και τη πρώιμη παρέμβαση
παιδιών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.
Αναφορικά με τους μαθητές με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες, συνεργαζόμαστε με το Κέντρο ¨Ανοιχτή Αγκαλιά¨.
Τέλος, βοηθάμε τον Οργανισμό Make A Wish – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος, προσφέροντας χρήματα, μέσω της εκστρατείας αγοράς αστεριών.