1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Αμυνταίου

Το σχολείο μας λειτουργεί εδώ και 13 χρόνια στην Πάροδο Γυμναστηρίου 1 και διαθέτει κλασικό και ολοήμερο τμήμα. Επιπρόσθετα φιλοξενούμε το Ειδικό Νηπιαγωγείο Αμυνταίου το οποίο λειτουργεί από τον Οκτώβριο του 2012. Είναι εξοπλισμένο με όλα τα απαραίτητα για τη λειτουργία του. Διαθέτει πλούσια βιβλιοθήκη η οποία περιλαμβάνει παιδαγωγικά, λογοτεχνικά και πολλά άλλα βιβλία. Επίσης λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη για τους γονείς των νηπίων. Στην αίθουσα της βιβλιοθήκης υπάρχει ηλεκτρονικός υπολογιστής τον οποίο χρησιμοποιούν εκ περιτροπής όλα τα τμήματα.
Στο χώρο της κουζίνας υπάρχει η τραπεζαρία όπου τα νήπια του ολοήμερου τμήματος παίρνουν το μεσημεριανό τους γεύμα. Επιπλέον η κουζίνα χρησιμοποιείται για την εκτέλεση διάφορων συνταγών στα πλαίσια του προγράμματος του νηπιαγωγείου.
Στο σχολείο μας ανακυκλώνονται χαρτί και μπαταρίες.
Τέλος η αυλή μας είναι μεγάλη, γεμάτη δέντρα περιμετρικά, με ξύλινη παιδική χαρά και αμμοδόχο για να χαίρονται τα παιδιά το παιχνίδι τους.