ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ – ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Με τους ήρωες των παραμυθιών μαθαίνω να αειφορώ!

Τα παιδιά μέσα από τις δράσεις με τα παραμύθια  μαθαίνουν τους όρους της κυκλικής οικονομίας και το σεβασμό στο περιβάλλον με την προσφορά στον συνάνθρωπο. Τα έσοδα των bazaars  των σχολείων προσφέρονται με συνεργασίες από μεγάλες ή μικρότερες ομάδες των σχολείων σε φιλανθρωπικά ιδρύματα.

• Στου Τζεπέτο το εργαστήριο σκουπίδια  ένα σωρό!
  •  Το καλάθι της Κοκκινοσκουφίτσας
  • Η κοκκινοσκουφίτσα δίνει εξηγήσεις και στο πρόβλημα σπουδαίες λύσεις
  •  Η Σταχτοπούτα στη σοφίτα ολομόναχη κοιτάζει ,ψάχνει εδώ κι εκεί και δημιουργεί με ό,τι βρει!!(επαναχρησιμοποίηση υλικών)

code dance

Πρόσκληση σε έναν …..αλλιώτικο χορό!!!

Προγραμματισμός και δημιουργικότητα

”πρόσκληση σε χορό”

Σε αποκριάτικο   χορό   προσκαλούμε και τους  φίλους μας  να χορέψουν με  ρυθμό !!! .

Μέσα από το διασκεδαστικό περιβάλλον του code.org(dance party),  αφού γνωρίσουμε  προγραμματιστικές τεχνικές , θα επιλέξουμε  τους χορευτές ,τα σκηνικά ,τη μουσική και θα προσπαθήσουμε να προγραμματίσουμε τις  φιγούρες των χορευτών  .

Αφού ολοκληρώσουμε τον προγραμματισμό  θα  ακολουθήσουμε  τις χορευτικές φιγούρες,   ντυμένοι με τις αποκριάτικες   στολές  μας φτιαγμένες από ανακυκλώσιμα υλικά.