ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ – ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Μια έκπληξη μας περιμένει

• Η Έκπληξη του Άη Βασίλη
  •  Παιχνίδι με κάρτες
  • Εισαγωγή στα δικαιώματα των παιδιών μέσα από τις ρουτίνες σκέψης

Make a wish

make a wish ενημέρωση για το έργο του οργανισμού και τη δική μας συμβολή σε αυτό. Συζητάμε για την αξία της προσφοράς, της φιλανθρωπίας κτλ…

Οι ομάδες των σχολείων αναλαμβάνουν μια δραστηριότητα συνεργατική. (Βίντεο, Τραγούδι, Φωτογραφία κλπ). Ενημερώνουν τους γονείς για τη δράση και συνεργάζονται για να ολοκληρώσουν το αστέρι της ευχής.

συμμετοχή μας στο MakeA WishΕυχαριστήρια Κάρτα_1ο Νηπιαγωγείο Αλμυρο

Πιστοποιητικό Υιοθεσίας 2215 – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος

Απο την συμμετοχή μας στην δράση για το  make&wish το συνεργατικό μας τραγούδι στο κανάλι του make&wish

Με ένα λυχνάρι μαγικό, το νέο χρόνο ξεκινώ!

Αν είχαμε ένα λυχνάρι μαγικό κι εμφανιζόταν στο σχολείο και μας έλεγε ότι μπορούσε να εκπληρώσει μόνο μια ευχή μας , ποια θα ήταν αυτή; Τι θα ήθελαν να καταφέρουν τα παιδιά; Τι θα ήθελαν να μάθουν; Πού θα ήθελαν να πάνε; Τι θα ήθελαν να δοκιμάσουν που ενδεχομένως να φοβούνται να το κάνουν ; Τι θα ήθελαν να αλλάξει στη ζωή τους; Τι θα ήθελαν να αποκτήσουν; (όχι υλικά αγαθά) Το κάθε παιδί, αφού σκεφτεί ,παρουσιάζεται μπροστά στα υπόλοιπα παιδιά και κάνει παντομίμα προσπαθώντας να δώσει στα άλλα παιδιά να καταλάβουν ποια είναι η κρυφή του επιθυμία . Το παιδί που θα μαντέψει σωστά παρουσιάζει τη δική του επιθυμία για να τη μαντέψει το επόμενο παιδί, και το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρις ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία από όλα τα παιδιά .  Ζωγραφίζουν τις προσδοκίες για τη νέα χρονιά.

Κάθε όνομα κρύβει τη δική του ιστορία!

• Μάντεψε τι μπορεί να σημαίνει!
  • Το παραμυθένιο μας όνομα!
  • Το όνομά μου έχει τη δική του ιστορία!

Παραμυθοοικογένειες

• Οι ήρωες των παραμυθιών ταξιδεύουν!
  • Αυτή είναι η οικογένειά μου!
  • Δημιουργία ψηφιακών παιχνιδιών