1ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης

Καλαμάτας 70 – Τρίπολη 22131

Καλώς ήλθατε στο Ιστολόγιο του Σχολείου μας

καλώς ήλθατε

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήλθατε στο Ιστολόγιο του Σχολείου μας

Συν»υιοθετήσαμε» Χριστουγεννιάτικο δένδρο στην πόλη

Δεκ 201817

Στολίσαμε το δένδρο μας που βρίσκεται μπροστά από το παλιό Δημαρχείο.

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Πρόγραμμα Σχολικών δραστηριοτήτων 2016-17

Ιούν 20178

Για να δείτε την παρουσίαση πατήστε εδώ

Εκπαιδευτική δραστηριότητα – Πολωνία

Οκτ 20166

Πρόλογος

Η συμπλήρωση των 70 χρόνων από την κατάρρευση της ναζιστικής Γερμανίας και η αποκατάσταση της ειρήνης, αποτελεί βασικό πυλώνα σειράς σκέψεων μιας ομάδας   μαθητών της Α’ και Β’ τάξης μαζί με καθηγητές τους να προσεγγίσουν ένα πικρό ιστορικό γεγονός και να απευθυνθούν μέσα από αυτό σε μαθητές και ενήλικες, σε πολίτες που έζησαν τη φρίκη της εποχής εκείνης ή σε νεότερες που δεν έχουν προσωπικές μνήμες από την εν λόγω εποχή. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Όσα πραγματικά πρέπει να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο

Απρ 20141

Όσα πραγματικά πρέπει να ξέρω

Η ιστορία της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια σε 3,5 λεπτά

Απρ 20141

Europe

Όλη η ιστορία της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια συμπυκνώνεται σε 3,5 λεπτά σε ένα εκπληκτικό βίντεο που κάνει το γύρο του διαδικτύου. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα χάρτη, ο οποίος διαμορφώνεται και τα σύνορα των χωρών που δείχνει μεταβάλλονται όσο ο χρόνος τρέχει.

Είμαι η αποτύπωση της ευρωπαϊκής ιστορίας χιλίων ετών, από το 1000 μ.Χ. μέχρι και σήμερα, μέσα από τις μεταβολές των συνόρων των εκάστοτε ευρωπαϊκών κρατών σε όλη αυτήν την περίοδο.  Ανέβηκε στο διαδίκτυο από ένα Νορβηγό με το ψευδώνυμο harrunostasj.
Για μα δεις το βίντεο :
Αναρτήθηκε από Ρόζη Μαρίνα

Συμμετοχή του Σχολείου μας στο Young Bussiness Talents

Μαρ 201420

6FB8.tmp

Young_Business_Talents

Β’ Λυκείου – Περιβαλλοντικά Προγράμματα

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Ιατρική Σχολή – Τμήμα Φυσιολογίας

Παραδοσιακά Γεφύρια – Περιβαλλοντικό Μονοπάτι Αρκαδία – Ιωάννινα

Ερευνητικές εργασίες

Δεκ 201111

Για το σχολικό έτος 2011-2012, στο πρώτο 4μηνο, είναι σε εξέλιξη τέσσερις ερευνητικές εργασίες (Projects) σε ισάριθμα Τμήματα της Α’ Τάξης.

Συγκεκριμένα υλοποιούνται εργασίες με τα εξής θέματα:

1. Ο κύκλος του νερού

2. Γεώργιος Μυστριώτης