Αρχική » Θεατρικές Παραστάσεις » Θεατρικές Παραστάσεις

Ρολόι

Θεατρικές Παραστάσεις

Η ιστορία της ομάδας μας…

Τον Οκτώβριο του 2010 ιδρύθηκε η θεατρική ομάδα του 1ου Γενικού Λυκείου Κέρκυρας. Από τότε μέχρι σήμερα πολλά παιδιά πήραν μέρος στις ετήσιες παραστάσεις. Η θεατρική της πορεία αρχίζει με το έργο “Οι αρχάγγελοι δεν παίζουν φλίπερ “ του Ντάριο Φο. Στη συνέχεια, τα επόμενα χρόνια παρουσιάστηκαν τα έργα “ Οκτώ γυναίκες κατηγορούνται” του Ρ. Τομά, “ Απόψε αυτοσχεδιάζουμε” του Λ. Πιραντέλλο, “ Το σπίτι της Μπερνάντα Άλμπα” του Λόρκα,  “Γάμος α λα Ρωσικά” διασκευή έργων του Τσέχοφ, “Κλέψε λιγότερο” του Ντάριο Φο, “Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας” του Ντύρρενματ, “Το σακάκι που βελάζει” του Στρατίεβ, Ο Επιθεωρητής, του Γκόγκολ και η Τρελή του Σαγιώ του Ζαν Ζιρωντού.

Τα παιδιά μέσα από το θεατρικό παιχνίδι συνεργάζονται, δημιουργούν και μαθαίνουν να αγαπούν το θέατρο, αλλά και την ίδια τη ζωή. Μέσα από φιλίες, αλλά και συγκρούσεις αντιλαμβάνονται την αξία της συνεργασίας, της πειθαρχίας, της ομαδικότητας, αλλά και της συνέπειας ώστε να επιτύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κάθε Σάββατο (και όχι μόνο) η τάξη του σχολείου παίρνει άλλη μορφή· γίνεται όχημα για μια δραστηριότητα δημιουργική μακριά από το ασφυκτικό πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος. Η θεατρική ομάδα λειτουργεί με την επίβλεψη και εμψύχωση της φιλολόγου Αγγελικής Γεωργοτά (τις χρονιές 2010 —2012 ισοδύναμο ρόλο στην οργάνωση διαδραμάτισε η καθηγήτρια Βασιλική Μαυρωνά).

Ακολουθεί το άλμπουμ μας κατά σχολικό έτος: