Οι μαθητές/τριες στη «γωνιά μάθησης» της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Τη Δευτέρα 4/3/2024 οι μαθητές/τριες-πρέσβεις του σχολείου μας, ομάδα εθελοντών και οι υπεύθυνες καθηγήτριες που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» παρουσίασαν στους συμμαθητές/τριές τους από τη «γωνιά μάθησης» της Ευρωπαϊκής Ένωσης (https://learning-corner.learning.europa.eu/play-games_el) το «EUcraft_ένα παιχνίδι ψηφιακής προσομοίωσης», όπου οι μαθητές/τριες παίρνουν τη θέση του Υπουργού κράτους μέλους και μαθαίνουν βιωματικά τη διαδικασία λήψης αποφάσεων της Ε.Ε. μέσα από διαπραγματεύσεις σε θέματα ανακύκλωσης προϊόντων. Στη συνέχεια, χωρισμένοι σε ομάδες, συμμετείχαν στο κουίζ: «Η ΕΕ & εγώ» όπου απαντούσαν με διασκεδαστικό τρόπο τι είναι η ΕΕ, πώς λειτουργεί, πώς επηρεάζει τη ζωή μας και τι βρίσκεται στην ατζέντα της ΕΕ. Τέλος, έπαιξαν ένα Quiz για τα Βραβεία Κοινού LUX που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες-πρέσβεις.

IMG 6a53cb38e380d0c6b5a76eaa4a968748 V 1