Καλωσόρισμα

20211217165520 IMG 1327

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζω στον  δικτυακό τόπο του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Σάμου. Το ιστορικό 1ο Γυμνάσιο  χαρακτηρίστηκε Πειραματικό τον Μάιο 2021, σε μια εποχή ιδιαίτερα δύσκολη σε παγκόσμιο αλλά και τοπικό επίπεδο. Η ίδρυση ενός Πειραματικού σχολείου σε ένα ακριτικό  νησί, όπως το δικό μας, μπορεί να αποτελέσει μόνο μια ενδιαφέρουσα πρόκληση, που αποδέχθηκαν οι άξιοι εκπαιδευτικοί που στελεχώνουν το σχολείο ώστε οι μαθητές/τριες μας να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, να πολλαπλασιάσουν τις ευκαιρίες και τις δυνατότητες τους, να βελτιώσουν τις προοπτικές τους. Όραμά μας, ένα σχολείο τόπος  μάθησης αλλά και χαράς. Έργο δύσκολο, με πολλά εμπόδια, αλλά είμαστε έτοιμοι να ανταποκριθούμε γνωρίζοντας ότι έχουμε και την δική σας στήριξη..

Το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Σάμου βρίσκεται στο Βαθύ Σάμου. Το σχολείο μας είναι πρωινό. Bρίσκεται στην οδό Κανάρη 13. Διαθέτει βιβλιοθήκη, αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων, χημείο, εργαστήριο Η/Υ, γήπεδο καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και χειροσφαίρισης. Επίσης, διαθέτει και κλειστό γυμναστήριο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν γήπεδο καλαθοσφαίρισης ή πετοσφαίρισης. Στον ίδιο χώρο στεγάζεται το 2ο Γυμνάσιο Σάμου, το Μουσικό Σχολείο και το Ι.Ε.Κ Σάμου το οποίο λειτουργεί απογευματινές ώρες.