443bedce0a333b8c60c2093824490200

Ημέρα: 3 Δεκεμβρίου 2023

Πανελλήνιος Διαγωνισμός για τον Γεώργιο Δροσίνη

Η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων, σε συνεργασία με τον Σύλλογο «Οι Φίλοι του Μουσείου Γεωργίου Δροσίνη» διοργανώνει Πανελλήνιο Διαγωνισμό με τίτλο: «Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΡΟΣΙΝΗ».

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου όλης της χώρας. Η συμμετοχή των μαθητών/τριών είναι προαιρετική και θα πραγματοποιηθεί εκτός σχολικού
ωραρίου με την ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων τους.
Οι εργασίες των μαθητών/τριών θα έχουν έκταση έως τέσσερις (4) σελίδες και μπορεί να έχουν τη μορφή εκθέσεως ή δοκιμίου.

Καταληκτική ημερομηνία έως τις 30 Ιουνίου 2024

Στα γραπτά δοκίμια θα αναγράφονται: το ονοματεπώνυμο, η τάξη, η σχολική μονάδα, η διεύθυνση και ο αριθμός τηλεφώνου των μαθητών/τριών.

Η Επιτροπή της Π.Ε.Φ. θα επιλέξει τα τρία καλύτερα κείμενα. Η απονομή των βραβείων θα γίνει σε ειδική τελετή στο Μουσείο Γεωργίου Δροσίνη στην Κηφισιά.
Τα έπαθλα του διαγωνισμού, που είναι προσφορά του Συλλόγου «Οι φίλοι του Μουσείου Γεωργίου Δροσίνη» και συνοδεύονται από βιβλία, ορίζονται ως εξής:

Πρώτο Βραβείο: 1000 ευρώ, Δεύτερο Βραβείο: 500 ευρώ και Τρίτο Βραβείο: 300 ευρώ.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της Π.Ε.Φ. www.p-e-f.gr και εδώ

29οι ΠΑΝΙΩΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Λογοτεχνικός & Εικαστικός Διαγωνισμός 2023

Ο Πανιώνιος Γυμναστικός Σύλλογος Σμύρνης (ΠΓΣΣ) στο πλαίσιο των 29ων Πανιώνιων Αγώνων, με την υποστήριξη του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός (ΦΣΠ), του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος (ΑΚΕ) και των Εκδόσεων Υδροπλάνο, διοργανώνει Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό και Μαθητικό Εικαστικό Διαγωνισμό με κοινό θέμα:

«Με το βλέμμα του Ομήρου: Όταν τα εμπόδια γίνονται εφόδια»

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ
Εμπνεόμενοι από τον τίτλο των διαγωνισμών, οι διαγωνιζόμενοι στα έργα τους μπορούν να αναφερθούν σε οποιοδήποτε σοβαρό εμπόδιο έχουν αντιμετωπίσει, στον τρόπο που το χειρίστηκαν ή και στα μαθήματα που αποκόμισαν από αυτό.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΓΩΝ
Τα λογοτεχνικά και τα εικαστικά έργα πρέπει να αποσταλούν έως 15/2/2024, ώρα 18.00 στο panioniangamescontest@gmail.com

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ
Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχουν οι μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 12-18 ετών ανεξαρτήτως της χώρας που ζούνε.

Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό δεν έχει καμία οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες.

Ο κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να συμμετέχει στον διαγωνισμό με ένα (1) μόνο έργο σε κάθε κατηγορία (ένα λογοτεχνικό κείμενο, ένα εικαστικό έργο).

ΒΡΑΒΕΙΑ
1. Θα απονεμηθούν Α΄, Β΄, Γ΄ βραβεία καθώς και έπαινοι πρωτοτυπίας ξεχωριστά για 4 κατηγορίες:
i. Λογοτεχνικός Διαγωνισμός (μαθητές Γυμνασίου)
ii. Λογοτεχνικός Διαγωνισμός (μαθητές Λυκείου)
iii. Εικαστικός Διαγωνισμός (μαθητές Γυμνασίου)
iv. Εικαστικός Διαγωνισμός (μαθητές Λυκείου)
2. Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν έπαινο συμμετοχής.
3. Τα βραβεία θα ανακοινωθούν ως τις 20 Απριλίου 2024.
4. Θα πραγματοποιηθεί ομαδική έκδοση όλων των έργων.

Για μαθητές Γυμνασίου τα βραβεία είναι τα εξής:
Λογοτεχνικός διαγωνισμός
·Bραβείο Α΄: 300 ευρώ χρηματικό έπαθλο
·Bραβείο Β΄: Συμμετοχή στο καλοκαιρινό αθλητικό summer camp 2024 του Πανιωνίου Γ.Σ.Σ.
·Bραβείο Γ΄: Δωροεπιταγή 100 ευρώ για αγορές σε πολυκατάστημα της επιλογής του
νικητή/νικήτριας & Βιβλία αξίας 50 ευρώ από τον εκδοτικό οίκο Υδροπλάνο
·Έπαινος πρωτοτυπίας: Συμμετοχή σε διαδικτυακό σεμινάριο δημιουργίας περιεχομένου
στα social media από το Skillbox.gr

Εικαστικός διαγωνισμός
·Bραβείο Α΄: 300 ευρώ χρηματικό έπαθλο
·Bραβείο Γ΄: Δωροεπιταγή 100 ευρώ για αγορές σε πολυκατάστημα της επιλογής του
νικητή/νικήτριας & Βιβλία αξίας 50 ευρώ από τον εκδοτικό οίκο Υδροπλάνο
στα social media από το Skillbox.gr

Περισσότερες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς εδώ

Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΚΑΓΚΟΥΡΟ 2024»

ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ «ΚΑΓΚΟΥΡΟ 2024»

Το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 ο διαγωνισμός προγραμματίζεται να γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024, από τις 9:00 – 10:30 το πρωί.
Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των από Β’ Δημοτικού έως Γ’ Λυκείου της χώρας και των αντίστοιχων Ελληνικών Σχολείων του εξωτερικού.

Μπορεί να λάβει μέρος οποιοσδήποτε μαθητής το επιθυμεί (η συμμετοχή είναι προαιρετική).

Εκτενές δείγμα παλαιότερων θεμάτων με πλήρεις λύσεις καθώς και άλλες σχετικές πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς εδώ και στην ιστοσελίδα του Καγκουρό

Ο διαγωνισμός διενεργείται σε Κέντρα Εξέτασης διάσπαρτα σε σχεδόν όλη την χώρα. Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές κάνουν εγγραφή απευθείας στα Κέντρα Εξέτασης. Καταληκτική ημερομηνία εγγραφής είναι η Παρασκευή 9 Μαρτίου 2024.

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén