Εγκαταστάσεις

ΑΙΘΟΥΣΕΣ

Από τις 25/2/2005 το 1ο Γυμνάσιο Καλλιθέας στεγάζεται σε ένα νεόδμητο ιδιόκτητο διώροφο κτίριο επιφάνειας 2.246 τ.μ. το οποίο βρίσκεται σε μια έκταση 9 στρεμμάτων στο Γ’ Δημοτικό Διαμέρισμα του Δήμου Καλλιθέας.
Στον χώρο του λειτουργούν 9 άνετες αίθουσες διδασκαλίας, 1 αίθουσα μουσικής και 4 ξεχωριστές αίθουσες για τη διδασκαλία των 3 ξένων γλωσσών που διδάσκονται στο σχολείο μας (υποχρεωτικά Αγγλικά και κατ’ επιλογήν Γαλλικά ή Γερμανικά). Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας διαθέτουν ακρυλικούς πίνακες μαρκαδόρου από τους οποίους μερικοί προβλέπεται να αντικατασταθούν πολύ σύντομα από διαδραστικούς. Στην αίθουσα μουσικής λειτουργεί μόνιμα στατική έκθεση αντιγράφων αρχαίων μουσικών οργάνων. Για την θέρμανση του κτιρίου γίνεται χρήση φυσικού αερίου ενώ για την ηλεκτροδότησή του προβλέπεται να εγκατασταθούν βραχυπρόθεσμα στην ταράτσα του φωτοβολταϊκά συστήματα.
Το διδακτήριό μας διαθέτει άρτιο εξοπλισμό σε εποπτικά όργανα και μέσα διδασκαλίας (ιστορικούς χάρτες, γεωμετρικά όργανα, μουσικά όργανα κ.λ.π.) που ανταποκρίνονται πλήρως στις διδακτικές και παιδαγωγικές ανάγκες των καιρών μας. Στον χώρο υποδοχής-αναμονής του σχολείου μας λειτουργούν ανελκυστήρας, ειδικοί ψυκτήρες και καρτοτηλέφωνο. Οι εγκαταστάσεις μας φυλάσσονται από συναγερμό ασφαλείας συνδεδεμένο απ’ευθείας με το ΙΑ΄ αστυνομικό τμήμα της Καλλιθέας.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Στον πρώτο όροφο του διδακτηρίου μας λειτουργεί το εργαστήριο των Φυσικών Επιστημών, στο οποίο διδάσκονται τα μαθήματα της Φυσικής και της Χημείας. Στο χώρο του εκτός από τις απαραίτητες εγκαταστάσεις για πειράματα, λειτουργεί Η/Υ για τις ανάγκες του εργαστηρίου ενώ υπάρχουν προθήκες φύλαξης οργάνων και συλλογών ορυκτών και πετρωμάτων του σχολείου.

Στον δεύτερο όροφο του κτιρίου μας βρίσκεται η αίθουσα Πληροφορικής στην οποία διδάσκεται στους μαθητές μας το ομώνυμο μάθημα. Κατά τη διδασκαλία του οι μαθητές ασκούνται σε σύγχρονους ατομικούς Η/Υ και έχουν ελεγχόμενη πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Στον ίδιο όροφο λειτουργεί και η αίθουσα της Τεχνολογίας για τη διδασκαλία του αντίστοιχου μαθήματος. Είναι πλήρως εξοπλισμένη με μεγάλους και άνετους πάγκους εργασίας, εργαλειοθήκες, εργαλειοφορείς και όλα τα απαραίτητα εργαλεία. Στο χώρο της λειτουργεί έκθεση έργων και κατασκευών των μαθητών μας.

ΓΗΠΕΔΑ

Στο προαύλιο του σχολείου μας σε μία έκταση 6.254 τ.μ. υπάρχουν προς χρήση για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής 3 γήπεδα καλαθοσφαίρισης (basketball) και 1 πετοσφαίρισης (volleyball) τα οποία με την τοποθέτηση φορητών τερμάτων που διατίθενται μετατρέπονται σε ένα μεγάλο γήπεδο ποδοσφαίρου. Σε ειδικό χώρο εντός του κυρίως κτιρίου λειτουργεί το πλήρως εξοπλισμένο κλειστό Γυμναστήριο του διδακτηρίου μας, στο οποίο διδάσκεται το μάθημα της Γυμναστικής σε περίπτωση κακοκαιρίας. Με την τοποθέτηση των προαναφερόμενων φορητών τερμάτων μετατρέπεται σε γήπεδο χειροσφαίρισης (handball). Στον χώρο του οι μαθητές μας μπορούν να παίξουν και επιτραπέζια αντισφαίριση (ping-pong).

ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΗΠΕΔΑ

ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Στο ισόγειο του σχολείου μας, απέναντι από την αίθουσα συνεδριάσεων του Συλλόγου Διδασκόντων, λειτουργεί βάσει ειδικού κανονισμού, η δανειστική βιβλιοθήκη μας η οποία εμπλουτίζεται συνεχώς με νέες εκδόσεις. Περιλαμβάνει 1.570 τίτλους βιβλίων, εγκυκλοπαίδειες και μεγάλο αριθμό περιοδικών επιστημονικού ενδιαφέροντος. Είναι κατάλληλα εξοπλισμένη με Η/Υ, φωτοτυπικό μηχάνημα, τηλεόραση, video, cd, cd rom και dvd για προβολή ταινιών εκπαιδευτικού περιεχομένου. Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί καθημερινώς από τις 10:00 έως τις 12:00 και πέραν των μαθητών μας μπορούν να δανειστούν βιβλία της και οι Γονείς & Κηδεμόνες.

20151008_124044

ΘΕΑΤΡΟ

Απέναντι ακριβώς από το κυρίως κτίριο του 1ου Γυμνασίου, σε μία έκταση 710 τ.μ. βρίσκεται το θέατρο του σχολείου μας με 450 θέσεις. Στον χώρο του πραγματοποιούνται όλες οι επετειακές, εορταστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που διοργανώνουν οι μαθητές μας σε συνεργασία με τους υπεύθυνους καθηγητές τους και τον σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.