Επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών στο Εκπαιδευτικό Κέντρο ΑΠΕ στον Φιλώτα

Τα στελέχη της ομάδας έργου του Ομίλου Ενεργών Νέων Δυτικής Μακεδονίας (ΟΕΝΕΦ) – Europe Direct Δυτικής Μακεδονίας, υποδέχτηκαν την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στον Φιλώτα, τους/τις μαθητές/τριες των τάξεων Β’ και Γ’ του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών μαζί με τους/τις συνοδούς εκπαιδευτικούς.
Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο Κέντρο αλλά και να πληροφορηθούν από το στέλεχος της ομάδας έργου, την Μαρία Νομικού, σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και τις μορφές αυτών, την αποθήκευση ενέργειας, την κλιματική κρίση, τις αιτίες αλλά και τις συνέπειες που αυτή επιφέρει στο περιβάλλον. Συγκεκριμένα, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στους τομείς της οικονομίας που εκπέμπουν περισσότερα αέρια θερμοκηπίου, τις αιτίες που ευθύνονται για την κλιματική αλλαγή αλλά και στην πορεία των εκπομπών μέχρι και σήμερα. Επιπλέον έγινε αναφορά στη Συμφωνία του Παρισιού, την πρώτη οικουμενική κλιματική συμφωνία με απώτερο στόχο τη συγκράτηση της ανόδου της παγκόσμιας θερμοκρασίας αλλά και στις αλλαγές στην Ευρωπαϊκή πολιτική με αποκορύφωμα την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία, η οποία στην ουσία είναι η νέα αναπτυξιακή στρατηγική της ΕΕ και έχει ως ακρογωνιαίο λίθο το να γίνει η Ευρώπη η πρώτη κλιματικά ουδέτερη ήπειρος ως το 2050.
Μετά την παρουσίαση/εισαγωγή, ακολούθησε περιήγηση στον εκθεσιακό χώρο του Κέντρου, όπου οι μαθητές/τριες ανακάλυψαν πρότυπες εφαρμογές των ΑΠΕ, προσομοιώσεις εφαρμογών πράσινου υδρογόνου, ολοκληρωμένα συστήματα φωτοβολταϊκών και ανεμογεννητριών, μπαταριών, εκπαιδευτικά ρομπότ τεχνητής νοημοσύνης, σταθμών φόρτισης και ηλεκτροκίνησης.
Τέλος, οι μαθητές/τριες του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών έπαιξαν το διαδικτυακό παιχνίδι Kahoot! απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με την πράσινη και δίκαιη μετάβαση και την κλιματική κρίση. Με το πέρας της εκπαιδευτικής επίσκεψης, μοιράστηκαν δώρα στις νικήτριες ομάδες αλλά και έντυπο ενημερωτικό υλικό και εκδόσεις από τα αρχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Ευχαριστούμε θερμά τους/τις συνοδούς εκπαιδευτικούς κ. Ελευθέριο Καραδίσογλου, κ. Βασιλική Θεοδωρίδου, κ. Κατερίνα Γεωργούλα, για την άψογη συνεργασία, αλλά και όλους τους/τις μαθητές/τριες για το ενδιαφέρον και ζήλο που επέδειξαν κατά τη διάρκεια της συνάντησής μας.
Το Εκπαιδευτικό Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, που χρηματοδοτείται από το Πράσινο Ταμείο, αποτελεί αρωγό για ενημέρωση και ανάπτυξη πράσινης κουλτούρας σε όλη την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας.
Το πρόγραμμα «Καινοτόμες δράσεις με τους πολίτες», στο πλαίσιο του χρηματοδοτικού προγράμματος «Φυσικό Περιβάλλον & Καινοτόμες Δράσεις 2023» έχει ως απώτερο σκοπό την ενημέρωση και Ανάπτυξη Πράσινης κουλτούρας, με στόχο τη νεολαία για τους Δήμους Αμυνταίου, Φλώρινας, Πτολεμαΐδας, Κοζάνης και Πρεσπών αλλά και το σύνολο της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
Οι Νέοι Μπροστά!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΡΠΑ

Για μια ακόμη φορά  μαθητές/τριες του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών πήραν μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ που διοργανώθηκε από τον ανθρωπιστική οργάνωση kids save lives το Σάββατο 13/04/2024. Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό συμμετείχαν αθλητές/-τριες ΚΑΡΠΑ από 160+ Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Χώρας.

H χαρά και ο ενθουσιασμός για την επιλογή των τριών μαθητών/τριών στην τελική αγωνιστική τριάδα φαίνονταν καθημερινά στις προπονήσεις που γίνονταν στο σχολείο με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Ντίνας Ταταρούδη, εκπαιδεύτριας καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης( ΚΑΡΠΑ) του ευρωπαϊκού συμβουλίου καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης. Μακάρι να μπορούσαν να διαγωνιστούν και οι 47 μαθητές/τριες των προγραμμάτων Πρώτων Βοηθειών του σχολείου μας.

Δεν έλειπαν οι πλάκες μεταξύ των μαθητών  ή με το πρόπλασμα αλλά και η κούραση μετά από μια εξαντλητική προπόνηση μετά την επιλογή των μαθητών που θα αγωνίζονταν.

Έτσι φθάσαμε στον τελικό αγώνα με την καταπληκτική επίδοση 97 τοις εκατό. Θερμά συγχαρητήρια στην μαθήτρια Μαυρένη Έλενα και τους μαθητές   Χατζηαντωνίου Αντώνη και Παμπόρη Γιώργο για την προσπάθεια που κατέβαλαν και την εξαιρετική επίδοση τους. Στους μαθητές που αγωνίστηκαν  δόθηκαν έπαινοι και απονεμήθηκαν μετάλλια .

Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι ότι σε  όλους τους  συμμετέχοντες μαθητές των προγραμμάτων Πρώτων βοηθειών του σχολείου μας δόθηκαν ισχυρά κίνητρα για να αναπτύξουν και να υιοθετήσουν έννοιες για την υπόλοιπη ζωή τους όπως της ευγενούς άμιλλας, του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο τους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες προγραμμάτων : Ντίνα Ταταρούδη, Μαρία Παυλίδου